Brusel spustí společné nákupy plynu. Hlásí se přes padesát dodavatelů | e15.cz

Brusel zahájí společné nákupy plynu v dubnu. Vybírat bude z více než padesáti dodavatelů

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přiblížil plány EU na společné nákupy plynu.
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přiblížil plány EU na společné nákupy plynu.
• 
ZDROJ: Reuters

luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Evropská unie podnikne v dubnu první kroky ve společných nákupech zemního plynu. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Cílem je srazit globální ceny energetických surovin a zajistit si stabilní dodávky v době nejistoty vyvolanou válkou na Ukrajině. 

Unijní sedmadvacítka a její tři sousedé budou podle výchozích odhadů společně poptávat 24 miliard metrů krychlových zemního plynu. První kontrakty s dodavateli ze Spojených států, Blízkého východu či z Afriky by mohly být podepsány v červnu. 

Ačkoli ceny energií meziročně klesly, nadále přispívají k současné vysoké inflaci a představují zátěž pro konkurenceschopnost evropských firem vůči jejich americkým a čínským rivalům. 

„Věřím, že vytváříme nový systém, který zvýší konkurenci, přitáhne nové dodavatele a zlevní energie. Evidujeme obrovský zájem ze strany mezinárodních dodavatelů,“ prohlásil Šefčovič.

Co určuje cenu ropy?

Video se připravuje ...
Co určuje cenu ropy?

Místopředseda Evropské komise dále řekl, že zaznamenal zájem o společné nákupy plynu od velkých průmyslových spotřebitelů, jako jsou automobilky, sklárny, ocelárny nebo keramičky. Na straně nabídky má o spolupráci s Evropou zájem více než padesát energetických společností z celého světa. 

Po prvním výběrovém řízení bude evropský blok organizovat další společné nákupy. Přestože plynové zásobníky ve státech sedmadvacítky jsou i díky mírnější zimě stále naplněné zhruba ze 61 procent, pozornost evropských vlád se pomalu přesouvá k opětovnému naplnění před příští topnou sezonou.  

„Jsem proti jakékoli lhostejnosti nebo pocitu, že těžké časy minulého roku skončily, protože nevíme, co nás čeká v tom letošním. Nadále je klíčové, abychom se vypořádali s vysokými cenami energií,“ myslí si Šefčovič. „Nemůžeme pohánět naši ekonomiku za tak velkých cenových rozdílů oproti Spojeným státům a Číně,“ dodal. 

Evropská unie loni prosadila řadu nouzových regulací, aby si pojistila, že se na energetickém trhu již nebudou opakovat bezprecedentní cenové skoky, například povinné vytváření plynových rezerv. 

Autor: luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery