Ceny ropy jdou v obavě z nedostatku suroviny opět nahoru, asijské značky jsou k Rusku shovívavější
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Top události
Síly bránící Mariupol odmítají kapitulaci
Obléhaný ukrajinský Mariupol nehodlá využít ruskou nabídku, aby se vzdal a síly bránící město odešly do oblastí ovládaných Kyjevem. „O žádné kapitulaci a složení zbraní nemůže jít řeč. Už jsme to dali ruské straně vědět,“ zdůraznila vicepremiérka napadené země Iryna Vereščuková. Zároveň vyzvala ruské vojáky, aby bez dalších odkladů otevřeli humanitární koridor, který by umožnil evakuaci civilistů ze strádajícího města.
V pondělí se čekají další rozhovory mezi zástupci obou států, s opatrným optimismem se hovoří o pokroku v jednáních. Podle některých názorů je však mír daleko a i některé kroky ruských sil naznačují přípravu na vleklý konflikt. Západní rozvědky předpovídají, že se ruská armáda v příštích týdnech dál bude snažit obklíčit Kyjev.
Americký prezident Joe Biden v pátek navštíví Varšavu, kde bude jednat o mezinárodní reakci na humanitární krizi způsobenou ruskou invazí. Ve čtvrtek se setká v Bruselu se zástupci Severoatlantické aliance, Evropské unie a zemí G7.
Šanghaj kvůli koronaviru zavírá Disneyland
Čínské finanční středisko Šanghaj ohlásilo rekordní jednodenní nárůst místně přenášených případů nákazy koronavirem. Město se kvůli šíření nakažlivější varianty omikron rozhodlo až do odvolání uzavřít pobočku zábavního parku Disneyland, informovala agentura Reuters.
Šanghaj ohlásila 24 případů místního šíření koronaviru s potvrzenými symptomy a 734 asymptomatických případů. Jejich počet stoupá už čtvrtým dnem. S omikronem je pro zemi stále těžší udržet strategii nulového šíření, kterou dosud prosazovala. Prezident Si Ťin-pching slíbil minulý týden omezit ekonomický dopad opatření, čímž naznačil posun v přístupu.
Z trhů a burz
Ceny ropy v obavě z jejího nedostatku opět rostou
Ceny ropy po pondělním zahájení obchodování v Asii znovu vyskočily nahoru nejen v obavě z dopadů války na Ukrajině a možného dalšího zpřísnění sankcí vůči Rusku. Ropa Brent se dostala nad 111 dolarů a WTI nad 108 dolarů.
Západu se minulý týden nepodařilo zajistit slib lídra organizace OPEC Saúdské Arábie, že dodá na trhy více ropy. Íránem podporovaní jemenští rebelové navíc o víkendu drony napadli zařízení saúdskoarabské těžařské společnosti Aramco. Vývoj v Číně k tomu naznačuje, že koronavirová opatření nebudou tak přísná a poptávka po ropě tak v zemi může zůstat vysoká.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje, že na trhu by v důsledku protiruských sankcí mohly brzy chybět až tři miliony barelů denně, a v pátek představila návrhy na snížení spotřeby ropy. Desetibodový plán zahrnuje například snížení maximální povolené rychlosti na dálnicích minimálně o deset kilometrů za hodinu, využívání práce z domova, zlevnění veřejné dopravy, podporu cyklistiky a chůze či větší využívání vysokorychlostní železniční dopravy místo letadel.
Gigant Aramco těžil z vysokých cen ropy
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco v neděli oznámil, že jeho roční zisk se loni zvýšil o 124 procent na 110 miliard dolarů. Důvodem byly vyšší ceny ropy, vyšší marže rafinerií a chemické divize a konsolidace podnikání společnosti v oblasti chemikálií. Experti podobná čísla očekávali.
„Naše dobré výsledky jsou důkazem naší finanční disciplíny, flexibility v době měnících se trhů a neochvějného zaměření na naši dlouhodobou růstovou strategii," uvedl ve zprávě generální ředitel Aramco Amin Nasser.
Asijské firmy jsou k Rusku shovívavější
Asijské značky viditelně chybějí v seznamu firem, které opouštějí Rusko v reakci na útok na Ukrajinu, všímá si Al-Džazíra. Většina z téměř čtyř stovek společností, jež z Ruska odešly nebo v něm omezily činnost, má ředitelství v Evropě nebo v severní Americe. S výjimkou pár případů z Japonska, Jižní Koreje a Tchaj-wanu asijské firmy k situaci vesměs mlčí.
I ty, co reagovaly, jako Samsung, Toyota, Panasonic a LG, citovaly stroze geopolitické důvody a logistické výzvy místo odsudků agrese. „V Asii se to komunikuje jemnějším a méně aktivistickým způsobem,“ řekl stanici expert na strategii značek Martin Roll, který radí asijským firmám.
Tweet dne
Rusko nyní opustily všechny čtyři velké mezinárodní společnosti poskytující služby na ropných polích: Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes a Weatherford International. Rusko se bez nich bude potýkat s průzkumem těžby a údržbou polí. Čína nemůže nahradit odborné znalosti a technologie.
Americký podnikatel v oblasti kybernetické bezpečnosti s ruskými kořeny Dmitrij Alperovič naráží na fakt, že odchod západních firem z Ruska ohrožuje těžební sektor země.
Stane se dnes
- Konferenčního hovoru o Ukrajině se zúčastní americký prezident Joe Biden, jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Schloz, italský premiér Mario Draghi a britský premiér Boris Johnson.
- Jednání ministrů zemědělství Evropské unie. Bavit se budou o dopadech ruské invaze na Ukrajinu na ceny zemědělských produktů.
- Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell se vyjádří ke stavu americké ekonomiky.