Čínský prezident Si si upevňuje pozici, může mít stejnou funkci jako Mao | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Čínský prezident Si si upevňuje pozici, může mít stejnou funkci jako Mao

Petra Dosoudilová

V Pekingu se patrně schyluje k obnovení postu předsedy strany, kterým naposledy disponoval Mao Ce-tung.

Více Čínu zpřístupnit zahraničním firmám slíbil v projevu při zahájení stranického sjezdu čínské komunistické strany její generální tajemník Si Ťin-pching. „Skrze dlouhé období tvrdé práce vstoupil čínský socialismus do nové éry, je to nový historický směr v rozvoji naší země,“ řekl svým spolustraníkům. K žádným politickým reformám ale podle něj nedojde.

Si se chce zaměřit na podporu ochrany životního prostředí a bojovat s platovou nerovností mezi městy a venkovem. Zároveň hodlá nadále restrukturalizovat armádu a do roku 2050 z ní udělat jedno z nejlepších vojenských uskupení na světě.

Aktivita v čínských továrnách rostla nejrychleji za pět let. Blíží se zasedání Komunistické strany

Během týdne více než dva tisíce delegátů ustanoví nový Ústřední výbor Komunistické strany Číny, jehož členové pak zvolí politbyro strany a také nejsilnější orgán celé Číny – stálý výbor politbyra. Ten je složený ze sedmi členů.

Si Ťin-pching přitom od nástupu do čela strany v roce 2012 upevňuje svoji moc. Díky protikorupční kampani se zbavil několika potenciálních politických rivalů a celkově bylo zatčeno okolo milionu úředníků. V této kampani hodlá nadále pokračovat.

Čínské společnosti PetroChina a Sinopec chtějí podíl v ropném gigantu Aramco

V jejím čele je Wang Čchi-šan, kterému bylo v červenci 69 let. Podle pravidel strany by měl odejít do penze v 68 letech a ve Stálém výboru tak skončit. Spekuluje se však o tom, že by Si Ťin-pching mohl udělat výjimku a Wanga v úřadu nechat.

Tím by si pro sebe připravil výhodnou pozici, až bude v roce 2022 končit své druhé období v čele strany. Agentura Reuters uvedla, že takovéto kroky by dle pozorovatelů mohly vést ke znovuobnovení postu předsedy strany. Takový titul by Si Ťin-pchinga dostal na stejnou pozici jako měl zakladatel strany Mao Ce-tung

Autor: Petra Dosoudilová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!