Evropa v roce 2020: Hrozí nejen ekonomické potíže | e15.cz
Štítek Premium

Co čeká Evropu v roce 2020? Hrozí nejen ekonomické potíže

Boris Johnson po triumfu ve volbách
Boris Johnson po triumfu ve volbách
• 
ZDROJ: Reuters
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vše nasvědčuje tomu, že se Evropská unie po více než třech letech nesnadných vyjednávání a chaosu dočká historického okamžiku. Po přesvědčivém prosincovém vítězství konzervativců v parlamentních volbách se už neočekává další zádrhel, který by zvrátil odchod Británie ze společenství na konci ledna. Brexitem ale nejistota neskončí, Brusel se bude muset s Londýnem dohodnout na dalším soužití v Evropě.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová před několika dny varovala, že na následné rozhovory o obchodu, bezpečnostních záležitostech a dalších otázkách bude potřeba více času, než do konce roku 2020. „Bylo by rozumné situaci znovu posoudit v polovině roku a poté, pokud to bude třeba, přechodné období prodloužit," podotkla. Britský premiér Boris Johnson si však přeje rozvod dořešit co nejrychleji a prodloužení termínu odmítá. Analytici tak varují, že Británie a EU mohou koncem příštího roku znovu čelit hrozbě definitivní rozluky bez dohody.

Britská ekonomika trpí nejistotou

Zastánci i odpůrci brexitu obyvatele království zásobovali optimistickými i pesimistickými hospodářskými scénáři, podpořenými řadou studií. Prozatím je ale zřejmé, že britské ekonomice především nesvědčí přetrvávající nejistota. V ní navíc uvízla v době, kdy se na hospodářské potíže připravuje celá Evropa.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video