Islámský stát čelí ofenzivě Libanonu | e15.cz

Další komplikace pro Islámský stát, Libanon proti jeho bojovníkům zahájil bojovou operaci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Libanonská armáda zahájila operaci proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Ofenziva se soustřeďuje na oblast na severovýchodě země u hranice se Sýrií, kde se údajně ukrývají stovky bojovníků IS.

Armáda se zaměřuje na pozice Islámského státu u vesnice Rás Baalbek; vojáci na islamisty útočí raketami, dělostřeleckou palbou a z vrtulníků. Podle agentury Reuters je to poslední část libanonsko-syrské hranice, která je pod kontrolou povstalců.

Šíitské hnutí Hizballáh, které je stejně jako Írán v konfliktu na straně syrské vlády a jeho politická složka je v Libanonu vládní stranou, zase dnes sdělilo, že se na hranici se Sýrií zapojilo do operace společně se syrskou armádou proti IS. Tato operace se odehrává na syrském území, v oblasti Kalamún.

Podle televize Hizballáhu bojovníci této organizace sestoupili ze syrského území z kopců k neoficiálním hraničním přechodům, jež IS dosud používal. Hizballáh už v minulosti oznámil, že hodlá skoncovat s teroristy, kteří ohrožují libanonskou hranici. Podle televize se operace účastní členové Hizballáhu i syrští vojáci. Agentura AP oznámila, že se kolem poledne členové IS včetně jejich velitele postupujícím oddílům Hizballáhu vzdali.

O operaci na libanonské straně hranice se televizní stanice Hizballáhu nezmínila. Libanonská armáda oznámila, že svou operaci nekoordinuje s Hizballáhem ani se syrskou armádou. Podobné sdělení by bylo v Libanonu citlivou záležitostí, připomíná agentura Reuters. Washington, který je spojencem Libanonu, totiž řadí Hizballáh k teroristickým skupinám. S Íránem, který je hlavní oporou této šíitské skupiny, USA neudržují diplomatické styky a v Sýrii podporují skupiny bojující proti režimu v Damašku, tedy spojenci Íránu i Hizballáhu.

Libanonský generál Alí Kansu dnešní boje označil ze "nejobtížnější bitvu, jakou dosud libanonská armáda vedla proti teroristickým skupinám". V oblasti je podle něj asi 600 bojovníků IS, o nichž generál hovořil jako o 600 sebevražedných bojovnících.

Operaci sleduje z ministerstva obrany také libanonský prezident Michel Aún, který se telefonicky spojil s veliteli na bojišti.

Podle vojska se bojuje v nesnadném a otevřeném terénu, v němž se armádní pěší oddíly ocitají pod zbraněmi odstřelovačů IS. Předpokládá se také, že radikálové oblast hustě zaminovali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery