Trump a impeachment: Debata začala kritikou prezidenta | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Debata o žalobě na prezidenta Trumpa začala. Zradil svou přísahu bránit ústavu, tvrdí demokraté

ČTK

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu zahájila debatu o ústavní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa. "Prezident Spojených států ohrožoval národní bezpečnost, podkopával naši demokracii a zradil svou přísahu chránit a bránit ústavu," prohlásil demokratický předseda procedurálního výboru James McGovern v úvodu diskuse, která má vyústit v historické hlasování, teprve třetí za 240 let.

Republikán Tom Cole naopak usoudil, že výtky vznášené na prezidentovu adresu neodpovídají nároku ústavní žaloby. "Demokraté hledají důvod k obžalování prezidenta Trumpa od dne, kdy byl zvolen," prohlásil.

Demokratická předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpa za "trvalou hrozbu naší národní bezpečnosti, integritě našich voleb, základům naší demokracie". Demokraté podle ní neměli na výběr jinou možnost, než začít proceduru, která má vést k sesazení Trumpa z úřadu. "Po odhalení prezidentova pochybení, zahájil bezprecedentní, nevybíravou kampaň vzdoru a obstrukce," dodala.

Krok k ukončení obchodní války. Spojené státy a Čína dosáhly dílčí dohody

Sám Trump se několik hodin před hlasováním opět zapřisáhl, že se ničeho špatného nedopustil. "Dokážete uvěřit, že budu dnes obžalován radikální levicí, která nemá nic společného s demokraty, a to JSEM NEUDĚLAL NIC ŠPATNÉHO! Strašné," napsal Trump na twitteru s tím, že nic takového by se už žádnému dalšímu prezidentovi nemělo přihodit. A vyzval k modlitbám.

Sněmovna má po zhruba šestihodinové debatě hlasovat o dvou bodech obžaloby, a sice zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování. Trumpovi republikáni hned v úvodu navrhli celé jednání zrušit, ale demokraté, kteří ve sněmovně mají většinu, návrh odmítli. Hlasování nicméně zabralo čas.

Trump podepsal zákony na podporu hongkongských demonstrantů, navzdory hněvivému varování Číny

Proces ústavní žaloby, tedy takzvaný impeachment, který může vést k sesazení hlavy státu, se demokraté rozhodli vůči prezidentovi spustit kvůli takzvané ukrajinské kauze. Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje. A následně prezident podle demokratů bránil Kongresu ve vyšetřování.

Trump v úterním dopise adresovaném předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové obvinil demokraty z "překrucování spravedlnosti a zneužití moci". "Vyhlašujete otevřenou válku proti americké demokracii. Dějiny vás budou přísně soudit," napsal.

Volby v USA 2020: Kdo jsou Trumpovi vyzyvatelé a jak se vyznat ve složitém systému hlasování

Očekává se, že ve Sněmovně najdou demokraté dost hlasů, aby impeachment odhlasovali prostou většinou a postoupili žalobu k rozhodnutí Senátu. Ten ale kontrolují republikáni a u nich věc prakticky nemá šanci na schválení.

Hlasování se i tak zapíše do dějin. Donald Trump se stane teprve třetím americkým prezidentem, který bude muset přetrpět ostudu ústavní žaloby, po Andrewovi Johnsonovi v roce 1868 a Billovi Clintonovi v roce 1998. V obou případech Senát žalobu neschválil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval kvůli politické aféře Watergate.

Vše o amerických prezidentských volbách 2020 se dozvíte zde>>>

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!