Moskva: Ruská policie zadržela stovky protestujících proti Putinovi | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Demonstrace proti Putinovi se zvrhla v násilnosti. Ruská policie zadržela stovky protestujících

Karolína Flaszová

Ruský prezident Vladimir Putin doufal, že jeho dnešní inauguraci nebudou provázet protesty jako v roce 2012. V sobotu však proti jeho vládě vyrazili demonstrovat lidé v desítkách měst. Akce provázelo mimořádně intenzivní zatýkání, policie zadržela přinejmenším 1600 lidí. Mezi nimi i organizátora protestů a hlavní tvář opozice Alexeje Navalného. 

Lidé na akcích provolávali hesla jako „Pryč s carem“ a „Rusko bez Putina“. V Moskvě se protest zvrhl v násilnosti. Navalnyj byl zatčen krátce poté, co dorazil na místo demonstrace. V noci ho pak policie propustila, 11. května ho čeká soud. „Zdá se, že přišel rozkaz nezavírat mě před inaugurací,“ komentoval vývoj. Po celé zemi bylo zadrženo i několik novinářů a nezletilých včetně dvanáctiletého chlapce.

Putin byl počtvrté zvolen prezidentem v březnu, získal 77 procent hlasů. Víkendový protest proti němu byl nejvýraznější od podobné série demonstrací v lednu.

Ruská policie zasáhla proti nepovoleným demonstracím, zadržela více než tisíc lidí

Účast v jednotlivých městech nebyla nijak zvlášť vysoká. Úřadům ale dělá starosti, že Navalnyj dokáže oslovovat Rusy i v odlehlých oblastech, daleko od moskevských a petrohradských elit. Opoziční předák považuje pouliční nepokoje za jedinou páku na Kreml.

Podle komentátorů byly víkendové akce zejména ujištěním, že protestní hnutí v Rusku stále přežívá. „Je tak příjemné vidět, že nejsem osamocená,“ řekla The Moscow Times třiapadesátiletá elektrikářka Světlana.

Glosa Martina Čabana: Zemanův novičok

Přestože pochyby o Putinovi má už delší dobu, riskovat zatčení na demonstraci se odvážila až poté, co úřady zablokovaly šifrovanou komunikační službu Telegram. „Pokud je nezastavíme, brzy nás izolují od celého světa. Pak budeme žít jako v roce 1984,“ řekla s odkazem na Orwellův román.

Její názor je však okrajový. Podle posledního průzkumu centra Levada práci Putina schvaluje 82 procent Rusů.

Katar převezme podíl v Rosněfti původně určený pro CEFC. Posílí tak vztahy s Moskvou

Šest lidí z deseti se domnívá, že zem je vedena správným směrem. Jen čtvrtina tázaných má nyní pozitivní názory na Spojené státy a Evropskou unii. The Washington Post uvedl, že podle aktuálního šetření je ochota Rusů účastnit se protestů nejnižší od roku 2010.

„Nejsem si jistá, co demonstranti chtějí, ale hospodářsky jsme na tom dobře,“ řekla americkému deníku sedmatřicetiletá obchodní analytička, která se procházela centrem Moskvy v době demonstrace. „Když byl Krym sjednocen s Ruskem a my jsme byli postiženi sankcemi, dokázali jsme, že jsme schopni stát na vlastních nohou,“ dodala.

Zemanův výrok potvrzuje, že kauza Skripal je provokace, tvrdí Kreml

Autor: Karolína Flaszová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!