Dijsselbloem: Řecko velmi rychle požádá o podporu z ESM
Řecké představy by měl ale Tsakalotos nabídnout co nejdříve, míní Dijsselbloem. Tento vývoj bude podle něj startem jednání. Příslušné instituce pak musí rychle zhodnotit finanční situaci Řecka, jeho potřeby a udržitelnost dluhu. Poté se opět musí sejít euroskupina, aby formálně zahájila rozhovory o novém programu pomoci.
Ministři podle šéfa euroskupiny dnes v zásadě souhlasili s tím, že pokud skutečně bude pro Řecko další záchranný program, měl by být střednědobý. „Z důvodů věrohodnosti. Řecké problémy jsou hluboké a budou si naši pozornost vyžadovat delší dobu,“ poznamenal nizozemský ministr.
Ministři financí eurozóny se sešli odpoledne, jen několik hodin před tím, než o řecké situaci po nedělním referendu začne jednat mimořádný summit lídrů zemí platících eurem. Ještě před vrcholnou schůzkou se sešli zvlášť řecký premiér Alexis Tsipras s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Příliš brzy na optimismus
Podle Dijsselbloema je ještě příliš brzy na optimismus. Z pohledu euroskupiny Řecko potřebuje věrohodné reformy. „Proto od řecké vlády musíme slyšet, zda mají takové reformy na mysli. Zda jsou politicky připraveni. A to uslyšíme velmi, velmi brzy,“ poznamenal. Připustil, že někteří ministři od svého řeckého kolegy podobné návrhy očekávali už dnes. „Všichni sdílíme silný pocit naléhavosti,“ poznamenal Dijsselbloem s tím, že času je málo.
Jak vysokou podporu ze záchranného fondu eurozóny by si Řecko přálo, Dijsselbloem dnes nezmínil. Na konci června Atény předložily návrh, na jehož základě chtěly získat pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur (794 miliard korun). Jednat se mělo o dvouletou smlouvu. Návrh tehdy počítal také s restrukturalizaci řeckého dluhu, což je věc, kterou dnes někteří z ministrů financí ostatních 18 zemí eurozóny výslovně odmítli.