Donald Trump byl obviněn z daňových úniků | E15.cz

Donald Trump byl obviněn z daňových úniků. Totální fake news, brání se prezident

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Trump neplatil daně

Americký prezident Donald Trump v deseti z posledních patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. S odvoláním na daňové záznamy to tvrdí deník New York Times. V roce 2016, kdy byl Trump zvolen do funkce, zaplatil na federální dani z příjmů pouze 750 dolarů, to je asi 17 500 korun. Stejnou částku odvedl také v následujícím roce. Současný vůdce USA přitom vlastnil obří řetězec hotelů, kasin a golfových hřišť po celém světě. Trump pravdivost zprávy popřel a označil ji za „totální fake news“. Nepředložil však žádné důkazy na svoji obhajobu.     

Soud odložil zákaz TikToku

Americký soud dočasně zastavil nařízení vlády USA, které zakazuje firmám Apple a Google nabízet ve Spojených státech ke stažení čínskou aplikaci TikTok. Původní zákaz měl vstoupit v platnost v noci z neděle na pondělí. Soud nicméně zatím nezablokoval další restrikce amerického ministerstva obchodu. Ty mají platit od 12. listopadu. Čínský vlastník TikToku ByteDance tvrdí, že tato omezení znemožní používání TikToku v Americe.  

Z trhů a burz 

Rekordní úpadek evropských akcií

Americké akciové trhy v závěru minulého týdne posilovaly. Vzhůru je táhly zejména tituly technologických gigantů, například Applu či Microsoftu. Vůči euru zpevnil americký dolar. Celkově však hlavní indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly už čtvrtý týdenní pokles v řadě, což je jejich nejhorší série od srpna 2019. Podobně jsou na tom i západoevropské burzy. Ačkoli třeba britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,34 procenta, uplynulý týden byl pro evropské investory jeden z nejslabších za poslední čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 za celý týden ztratil téměř osm procent a dostal se na historické minimum.     

Stěhování nejbohatšího Brita

Dnes bude jistě zajímavé sledovat hodnotu akcií velké chemické společnosti Ineos. Její většinový vlastník a nejbohatší občan Velké Británie Jim Ratcliffe se o víkendu přestěhoval do Monaka, jednoho z evropských daňových rájů. Sedmašedesátiletý miliardář, který byl před dvěma roky pasován na rytíře, přitom horlivě podporoval vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Výše jeho majetku je v současné době odhadována na 22,5 miliardy dolarů, to jest více než půl bilionu korun. 

Video dne

Vývojáři v japonské Jokohamě úspěšně otestovali obřího chodícího robota, který vypadá jako postava z japonského animovaného seriálu. Robot je vyráběn v tamní továrně Gundam již od roku 2014. Je přes osmnáct metrů vysoký a váží 24 tun. Jedná se o atrakci pro fanoušky japonských animáků. Původně měla být přístupná veřejnosti už v říjnu 2020. Kvůli koronavirové pandemii si však zájemci na osobní setkání s robotem ještě nějakou dobu počkají.    

Stane se dnes

  • V Bruselu začne poslední naplánované kolo jednání mezi Evropskou unií a Velkou Británií o pobrexitových vztazích. Obě strany se shodly, že tento týden je nutné dojít k posunu, jinak vážně hrozí, že dohoda nebude uzavřena.  
  • Francouzská vláda dnes zveřejní návrh státního rozpočtu na příští rok.
  • Německo prozradí, v jakých oblastech budou vybudována trvalá úložiště jaderného odpadu. Rozhodnutí by se mělo dotknout až milionu lidí.
  • Slovenský statistický úřad oznámí údaje o vývoji ekonomické nálady podnikatelů a spotřebitelů v zemi za září.
  • Americký ministr zahraničí Mike Pompeo je od včerejška na návštěvě Řecka. Dnes by se měl setkat s šéfem řecké diplomacie Nikosem Dendiasem.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video