Draghi: Reformy neděláme kvůli trhům, povedou ke spravedlivější společnosti | E15.cz

Draghi: Reformy neděláme kvůli trhům, povedou ke spravedlivější společnosti

ECB, Mario Draghi
ECB, Mario Draghi
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současné snahy o překonání evropské dluhové krize sice mají rozsáhlé sociální dopady, jsou však cestou ke spravedlivější společnosti. Uvedl to šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. "Je chybou říkat, že země provádějí reformy pouze proto, aby potěšily finanční trhy, nebo vyhověly požadavkům technokratů (z Evropské komise a ECB)," prohlásil šéf ECB. Reformy podle Draghiho povedou k odstranění problémů, jako jsou daňové úniky a rozsáhlá nezaměstnanost mládeže.

Příčinou rozsáhlých sociálních dopadů reforem je podle Draghiho skutečnost, že přínosy těchto opatření se projeví teprve se zpožděním. Šéf ECB rovněž upozornil, že strukturální problémy evropské ekonomiky nemůže řešit centrální banka, a vyzval evropské země k dalším reformám.

K pokračování v reformním úsilí evropské země vyzval také prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Konečným cílem podle něj zůstává vytvoření skutečné hospodářské unie, napsala agentura DPA.

Řada evropských zemí v důsledku dluhové krize přikročila ke snižování rozpočtových výdajů a zvyšování daní, což má negativní dopady na ekonomiku a zaměstnanost.

Oživení eurozóny čekám v druhém pololetí, řekl Draghi

Statistický úřad Eurostat tento měsíc oznámil, že hrubý domácí produkt eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o 0,6 procenta, tedy nejprudším tempem od začátku roku 2009. Za celý loňský rok HDP eurozóny klesl o 0,5 procenta. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci zůstala na rekordním maximu 11,7 procenta.

Draghi zopakoval, že letos očekává příchod postupného oživení ekonomiky eurozóny, které by mělo začít ve druhém pololetí. Předpověděl, že inflace se v příštím roce bude nacházet „výrazně“ pod dvouprocentním cílem centrální banky. Ta díky tomu bude mít prostor pro další uvolňování měnové politiky, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.