Dva roky a nic. Vleklé pátrání po malajsijském letadle bude pozastaveno | E15.cz

Dva roky a nic. Vleklé pátrání po malajsijském letadle bude pozastaveno

pátrání po ztraceném malajsijském letadle
pátrání po ztraceném malajsijském letadle
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud nynější pátrání po troskách letadla malajsijských aerolinií nepřinese žádný výsledek, další hledání ve vodách Indického oceánu bude pozastaveno. Společně to oznámily úřady v Austrálii, Číně a Malajsii, které po letadle už více než dva roky pátrají. Letoun s 239 lidmi na palubě zmizel v březnu 2014 cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu.

„Protože nemáme žádné nové důkazy, rozhodly Malajsie, Austrálie a Čína pozastavit pátrání, jakmile bude dokončeno prohledávání oblasti o rozloze 120 tisíc kilometrů čtverečních,“ oznámil malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai. Prohledat podle něj zbývá ještě zhruba 10 tisíc kilometrů čtverečních.

Ministr také řekl, že objeví-li se v budoucnu nové informace, díky nimž by bylo možné trosky letadla identifikovat, budou zváženy další kroky. V prohlášení všech tří ministrů se však uvádí, že „pravděpodobnost nalezení letadla je malá“. Příbuzní lidí, kteří byli na palubě, považují slovo „pozastavení“ za eufemismus, protože úřady ve skutečnosti podle nich již hledání vzdaly.

„S rozhodnutím pozastavit hledání nebudu nikdy souhlasit. Určitě proti tomu budeme protestovat, malajsijské vládě už nedůvěřuji. Ať tomu říkají pozastavení nebo ukončení, je to konec pátrání. Když to pozastavují, tak kdy znovu začnou a proč to potřebují přerušit? Musejí to vyjasnit a podat přesvědčivé vysvětlení, a ne nás udržovat v nevědomosti,“ cituje agentura AP Číňana Čang Čchiena, jehož manželka byla mezi cestujícími. Jeho krajanka Taj Šu-čchin měla v letadle pět příbuzných. „Čekali jsme, že to přeruší. Rozčiluje nás to, budu žádat, aby pokračovali v hledání,“ řekla.

„Porušují sliby, které dali příbuzným. S penězi, jež se na pátrání utratily, by se dalo koupit nové letadlo, ale v přepočtu na lidské hodnoty je to velmi málo,“ řekl Ťiang Chuej, který přišel při katastrofě o matku. Mezi 239 osobami na palubě byli hlavně občané Číny, Malajsie a Austrálie.

Kam letadlo spadlo?

Vyšetřovatelé se domnívají, že letadlo se na cestě z Kuala Lumpuru obrátilo a později západně od Austrálie spadlo do Indického oceánu, kam se také soustředilo pátrání. Ministr Liow dnes přiznal, že v oblasti panuje velmi špatné počasí, které hledání ztěžuje a při němž bylo poškozeno používané zařízení. Pátrací akce podle něj skončí zřejmě do prosince.

Původně se předpokládalo, že vymezené území bude prohledáno do poloviny letošního roku. Australský úřad pro bezpečnost dopravy, který operaci vede, v červnu oznámil, že se pátrací operace prodlužuje do srpna. Zatím bylo vyplaveno pouze několik kusů trosek, které podle expertů pocházejí ze zmizelého boeingu, a to na ostrově Réunion, u břehů Jihoafrické republiky, u Mosambiku a na Mauriciu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video