Dvě miliardy lidí a třetinu světového HDP pokrývá dohoda asijsko-pacifických zemí | E15.cz

Dvě miliardy lidí a třetinu světového HDP pokrývá dohoda asijsko-pacifických zemí

tto, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina patnácti států z asijsko-pacifického regionu zahrnující Čínu, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě.

Úmluvu označovanou jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership), která pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky, prosazoval Peking. Cílem je snížit cla a stanovit společná obchodní pravidla. Týká se obchodu, služeb, investic, telekomunikací i autorských práv, napsala agentura DPA. Pakt velikostí překoná smlouvu o Transpacifickém partnerství mezi USA, Mexikem, Kanadou a EU.

Dohodu země podepsaly na okraj summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) ve vietnamském hlavním městě Hanoji. Číně by podle ekonomky Iris Pangové ze společnosti ING mohla pomoci snížit závislost na zámořských trzích a technologiích, napsala agentura Reuters.

„S potěšením konstatuji, že po osmi letech tvrdé práce jsme dnes oficiálně dotáhli do konce podpisem vyjednávání o RCEP,“ řekl agentuře Kjódó vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc.

„Závěr vyjednávání o RCEP, tedy o největší dohodě o volném obchodu na světě, výrazným způsobem potvrdí vedoucí úlohu ASEAN v podpoře mnohostranného obchodního systému. Nově vzniklá obchodní struktura v regionu umožní provozovat udržitelný obchod, oživí dodavatelské řetězce narušené nemocí COVID-19 a napomůže k zotavení hospodářství po pandemii,“ dodal vietnamské premiér.

K zotavení ekonomiky má napomoci mimo jiné snížení už tak nízkých cel, posílení dodavatelských řetězců pomocí sdílených pravidel a zavedení nových a sdílených pravidel pro internetový obchod.

Dohoda zahrnuje státy se 2,2 miliardami obyvatel a úhrnným hrubým domácím produktem 26,2 bilionu dolarů, tedy 585 bilionů korun, napsala agentura Bloomberg.

Členem nově vzniklého ekonomického celku není Indie, která se na loňském summitu ASEAN stavěla proti. Tvrdila, že po otevření trhu by se zvýšil její obchodní deficit s Čínou. Přesto dohoda obsahuje doložku o možném pozdějším přistoupení Dillí.

„Pro české i další evropské firmy je RCEP příležitostí i hrozbou. Může v členských státech zvýšit poptávku po českých subdodávkách používaných pro reexport formou finálního výrobku do zemí, které dohodu spolupodepsaly. Současně ale hrozí, že signatáři RCEP začnou více obchodovat mezi sebou a sníží dovoz. Evropské podniky zase mají další důvod pro přesun výroby do Asie, protože tam vzniká obří bezcelní trh,“ uvedl Luděk Procházka, ředitel firmy Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb.

Blok, o němž se vyjednává od roku 2013, zahrnuje deset členů ASEAN (Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam) a spolu s nimi i Čínu, Jižní Koreu, Japonsko, Austrálii a Nový Zéland.

Pro platnost RCEP je nutná ratifikace ještě šesti členů ASEAN a tří dalších partnerských států tohoto sdružení. Například Singapur dohodu schválí „do několika měsíců“.

Podle BBC je nyní podepsaná úmluva určitou alternativou k Transpacifickému partnerství (TPP), které v roce 2016 podepsalo dvanáct zemí, ale Čína k němu přizvána nebyla. Členem TPP naopak byly Spojené státy, ale jen do ledna 2017, kdy o odchodu USA od smlouvy rozhodl Donald Trump.

Ačkoliv TPP je počtem členů menší dohodou, výrazněji snižuje cla a ustanovení týkající se práce a životního prostředí, připomněla BBC.

Autor: tto, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video