Erupce japonské sopky si vyžádala více než 30 obětí | E15.cz

Erupce japonské sopky si vyžádala více než 30 obětí

Erupce japonské sopky si vyžádala více než 30 obětí
Japonské domy pokryté sopečným prachem z Ontake
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
pav

Při sobotní nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú asi zemřelo přes 30 lidí, informovala japonská policie. V oblasti, která je na podzim oblíbeným cílem výletníků, podle médií zasahuje na 550 záchranářů. Oběti pravděpodobně zemřeli na zástavu srdce. Úřady úmrtí oficiálně nepotvrzují, dokud těla neprohlédne lékař.

Původně na 3067 metrů vysoké sopce uvízlo kolem 250 lidí, včetně dětí. Většině se podařilo dostat do bezpečí ještě v sobotu, ale nejméně 30, mezi nimi i zranění, muselo strávit noc v některé z chat na svazích hory. Erupce sopky pokračovaly i v noci na dnešek, zachraňovat výletníky z hory proto nebylo v sobotu možné. Přes čtyři desítky lidí utrpěly zranění, někteří z nich zlomeniny.

„Zničehonic se nahromadilo tolik popela, že jsme ani nemohli otevřít dveře,“ popsal muž pracující na chatě nedaleko vrcholu Ontake. Dům se rychle naplnil lidmi. „Bylo jich tady možná až 150, některé děti brečely, ale většina lidí zůstala v klidu. S helmami na hlavě jsme počkali, než se dalo bezpečně sejít dolů,“ řekl.

Sedm lidí ze svahu sopky, po jejíž erupci zůstalo okolí zasypané vrstvou popela, přepravily armádní vrtulníky, na záchranné akci se podíleli také policisté a hasiči. Odváděli turisty z kopce, jednu ženu nesli na nosítkách. Kvůli zvyšující se koncentraci jedovatých plynů v okolí vrcholu Ontake a blížící se noci museli záchranáři práci přerušit.

Ontake
Ontake (nebo On-take) je masivní vulkanický komplex, nacházející se na japonském ostrově Honšú, asi 100 km severovýchodně od města Nagoja. S výškou 3067 metrů nad mořem jde o druhý nejvyšší vulkán v Japonsku.

Podle výpovědí výletníků bylo v sobotu hezké počasí a na Ontake se vydaly spousty lidí, kteří přijeli obdivovat krásně barevné listí. „Když jsem byl na hoře já, nebyly cítit žádné otřesy, žádný zápach,“ řekl agentuře Reuters Satoši Saito, který sestoupil ze sopky asi hodinu před výbuchem.

Podle meteorologů v oblasti Ontake v posledních týdnech přibývalo menších otřesů, erupci ale předpovědět nešlo. Japonsko pečlivě hlídá, zda se některá ze sopek neprobouzí k aktivitě a pokud se tak děje, veřejnost má okamžitě do ohrožených míst vstup zakázán, podotýká zpravodajský server BBC. Tentokrát se to ale nestalo.

Japonsko patří k seismicky nejaktivnějším místům planety, erupce sopek tam jsou časté. Oběti na životech si výbuch vulkánu vyžádal naposledy v roce 1991, kdy zemřelo 43 lidí během erupcí sopky Unzen.

Japonsko má přes 100 sopek, lidé se většinou stihnou evakuovat
1926 - Výbuch sopky Tokači ve střední části ostrova Hokkaidó zabil 144 lidí.
1929 - Dva lidé zemřeli při výbuchu sopky Komagatake na ostrově Hokkaidó.
1940 - Vytékající láva z jícnu sopky Ojama na ostrově Mijake usmrtila 11 lidí.
1947 - Létající rozžhavené kamení zabilo 11 horolezců, kteří se nacházeli na úbočí vulkánu Asama ve středním Japonsku.
3. června 1991 - Při výbuchu sopky Unzen na jihojaponském ostrově Kjúšú zemřelo 43 lidí (v roce 1792 usmrtila láva a létající kamení z této sopky na 15.000 lidí).
23. června 1993 - Při výbuchu sopky Unzen přišel o život člověk, kterého zastihly unikající jedovaté plyny a lavina kamenů.
27. září 2014 - Při nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú pravděpodobně zemřelo více než 30 lidí.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!