EU je připravená jednat o rozchodu, čeká na britskou žádost | E15.cz

EU je připravená jednat o rozchodu, čeká na britskou žádost

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie je podle šéfa vrcholných schůzek společenství Donalda Tuska připravená začít jednat o rozchodu s Británií i dnes, ale bez oznámení formálního oznámení britského odchodu nejsou rozhovory možné. Německá kancléřka Angela Merkelová mezitím ve Spolkovém sněmu uvedla, že země odcházející z EU nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale nadále bude moci užívat všech práv.

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt nadnesl možnost nového referenda o britském členství v unii, to ale zároveň odmítl jeho vládní kolega David Lidington.

Tusk připustil, že výsledek britského referenda z minulého týdne není scénářem, o kterém by EU snila. Je však podle něj připravena začít jednat s Londýnem třeba i dnes na unijním summitu v Bruselu.

Zdůraznil však, že pouze britská vláda může iniciovat rozhovory o odchodu z EU. Tusk chce také navrhnout, aby se k diskusi o budoucím směřování unie lídři 27 zemí unie, tedy bez Británie, neformálně sešli v září v Bratislavě. Slovensko totiž bude ve druhém pololetí unii předsedat.

Brexitem se bude zabývat i dnešní summit. Večeře v Bruselu bude pro britského premiéra Davida Camerona první příležitostí seznámit šéfy států a vlád zemí Evropské unie nejen s výsledky čtvrtečního referenda, ale také s představou Londýna o tom, jak nyní dál.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že zakázal pracovníkům komise předběžná či zákulisní jednání s britskou stranou do chvíle, než Londýn formálně oznámí svůj záměr odejít. Podle něj nesmí trvat nejistota kolem brexitu. „Rád bych od britských přátel slyšel, co chtějí, abychom mohli pokračovat,“ řekl v Evropském parlamentu.

Merkelová ve Spolkovém sněmu upozornila, že si Londýn nemůže vybírat jen to, co je pro něj výhodné. Evropa s Británií jako s budoucí třetí zemí jednání povede tak, aby nezpochybnila výdobytky zbylých 27 členských zemí. „Volný přístup ke společnému trhu dostane ten, kdo bude akceptovat čtyři základní evropské svobody pohybu - lidí, zboží, služeb a kapitálu,“ řekla.

Lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP Nigel Farage v europarlamentu vyzval k uzavření rozumné bezcelní dohody mezi EU a Británií, v opačném případě podle něj budou ztráty Evropy větší než britské. Prohlásil také, že Británie nebude jedinou zemí, která z EU vystoupí.

Britský ministr Hunt naznačil, že by Británie mohla uspořádat další referendum o členství v EU, pokud by se jí podařilo vyjednat s Bruselem novou dohodu, která by jí zajišťovala plnou ochranu svých hranic. To ale odmítl jeho kolega Lidington. „Nemyslím, že by to bylo v pořádku (zopakovat referendum). V demokracii je záhodno respektovat výsledky hlasování a zařídit se podle nich,“ řekl.

Britský ministr financí George Osborne upozornil, že Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky brexitu.

Ekonomika se ale po šoku způsobeném čtvrtečním referendem vzpamatovává. Evropské akcie zahájily dnešní obchodování růstem, na trzích zpevňují hlavně akcie bank a dalších finančních společností, které za poslední dva dny zažily nejhorší propad. Britská libra při obchodování v Asii posílila a vzdálila se 31letému minimu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video