Evropa je nyní epicentrem pandemie koronaviru, uvedl šéf WHO | E15.cz

Evropa je nyní epicentrem pandemie koronaviru, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Epicentrem světové pandemie koronaviru se nyní stala Evropa. Podle agentury AP to prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

Itálie, která je po Číně nejpostiženější zemí, ohlásila prudký nárůst úmrtí, infekci zde dosud podlehlo 1266 z takřka 18.000 nakažených. Evropské státy přikročily k tvrdým opatřením - izolují postižené oblasti, uzavírají hranice, ruší výuku ve školách a omezují dopravu a provoz obchodů, restaurací či sportovišť. Počet nakažených stoupá i v USA, kde byl vyhlášen stav nouze, či v Íránu; naopak v Číně a v Jižní Koreji se nově infikovalo méně lidí než v předchozích dnech. V Česku, které také uzavírá hranice, je 141 potvrzených případů. Dopady pandemie vedle obyvatel pociťuje i hospodářství.

Celosvětově se novým typem koronaviru, který vyvolává nemoc COVID-19, nakazilo přes 140 tisíc osob, z nichž více než 5000 infekci podlehlo. Na Čínu připadá více než 3000 obětí, zemi se ale podařilo nákazu zpomalit a za čtvrtek oznámila jen osm nových případů a sedm úmrtí.

V Itálii během posledních 24 hodin počet obětí prudce stoupl o 250 na 1266. Počet potvrzených případů v této jihoevropské zemi vzrostl na 17 660 z předchozích 15.113, což je nárůst přibližně o 17 procent.

Počet nemocných rychle roste ve Španělsku, kdy za den přibylo přibližně 1200 nakažených na celkových 4209, počet mrtvých stoupl z 84 na 120. Vláda v sobotu vyhlásí 15denní nouzový stav. Regionální katalánská vláda uzavřela u Barcelony čtyři obce, kterým nařídila 14denní karanténu.

Rakousko vyhlásilo karanténu pro alpské údolí Paznauntal v Tyrolsku a od pondělí v celé zemi budou na týden zavřeny obchody s výjimkou potravin, drogérií nebo lékáren. Alpská republika dále zavádí kontroly na hranicích se Švýcarskem a ruší letecké spojení s touto zemí, Španělskem a Francií. Od příští středy se rovněž uzavřou školy a školky.

Školy uzavírá většina z 16 německých spolkových zemí. V Hesensku a Braniborsku bude výuka sice pokračovat, ale žáci nebudou mít povinnost docházet na vyučování. Výuku přerušily i Estonsko, Švýcarsko, Bulharsko, Černá Hora či Lucembursko.

V Česku platí nouzový stav a vláda od půlnoci na pondělí zakázala cizincům vstup do země a Čechům cestování do zahraničí. Od neděle zavádí stejné opatření Polsko a od soboty Dánsko. S takovými opatřeními členských států Evropské unie ale nesouhlasí Evropská komise, podle které by země měly dát přednost spíše zdravotním kontrolám na hranicích.

Počet případů koronaviru vedle Evropy prudce stoupá v Íránu, který eviduje více než 11 tisíc nakažených a 514 obětí, což je nejvíc ze všech blízkovýchodních států.

USA hlásí zhruba 2000 nakažených a přes 40 mrtvých, ale kritici bilanci infikovaných považují spíše za zlomek skutečného počtu kvůli nedostatečnému testování. Americký prezident Donald Trump, který kritiku postupu vlády odmítá, dnes vyhlásil v celých USA stav nouze. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou. Akcie v USA vzápětí výrazně zpevnily; Dow Jonesův index vzrostl o 9,36 procenta na 23.185,62 bodů.

Koronavirová nákaza se postupně objevuje i v dosud relativně nezasažené Africe. První případy dnes oznámily Ghana, Gabon, Keňa, Súdán, Etiopie a Guinea.

Situace se podle dostupných čísel naopak lepší v Jižní Koreji, kde úřady poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenaly více uzdravených než nově nakažených. Počet infikovaných vzrostl o 110, celkem Soul eviduje 7979 případů.

Po celém světě se kvůli ochranným opatřením zhoršují ekonomické vyhlídky. Významný propad dnes zaznamenaly evropské akcie, burzy v Paříži, Miláně a Madridu hlásí nejvyšší propady od svého založení. Burza v Londýně klesla nejvíce od října 1987, ta frankfurtská od roku 1989. Významně kvůli zákazu cestování z Evropy do USA klesly hlavně akcie aerolinek. Německá vláda se ve snaze minimalizovat dopady šíření viru rozhodla ekonomiku země podpořit částkou až půl bilionu eur (zhruba 13 bilionů korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video