Exploze v Pákistánu zabila 43 lidí, útok provedl IS

V Pákistánu při několika pumových útocích jich zahynul v posledních 48 hodinách více než tucet, další mrtví jsou hlášeni z Jemenu.  (Foto ČTK)

V Pákistánu při několika pumových útocích jich zahynul v posledních 48 hodinách více než tucet, další mrtví jsou hlášeni z Jemenu. (Foto ČTK) Zdroj: ctk

Umění nemožného.Pákistánci jsou mistři vevytěžování nákladních vozů
Počet obětí stoupá. Počet obětí monzunovýchzáplav v severozápadním Pákistánu zřejmě dosáhl1500. Zhruba 100 tisíc lidí, převážně dětí, trpí v důsledkunejvětších povodní v dějinách země zažívacími nemocemi čicholerou. Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že jepovodněmi postiženo více než 2,5 milionu lidí. Pákistánskéúřady vyslaly do postižených oblastí desítky lékařských týmů
Pakistán, mobilní telefon
záplavy Pakistán
K útokům se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida. Atentáty provedlo 19 teroristů arabského původu (15 z nich bylo občany Saúdské Arábie), kteří zahynuli spolu s oběťmi. Bin Ládin - nejhledanější terorista světa - byl zabit americkými vojáky v květnu 2011 v Pákistánu.  (Foto ČTK)
14 Fotogalerie
ČTK

Nejméně 43 lidí dnes přišlo o život a více než 100 osob bylo zraněno při explozi bomby v mešitě v centrálním Pákistánu, oznámila místní vláda. Mezi oběťmi jsou ženy a děti. Výbuch otřásl muslimskou svatyní v okresu Chuzdar v pákistánské provincii Balúčistán. K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát (IS).

Na místo se dostavila policie a záchranáři. Mešita Šáh Núrání se nachází v obtížně dostupném, hornatém terénu a v okolí nejsou žádné nemocnice. Záchranné práce navíc komplikuje výpadek elektřiny způsobený výbuchem, uvedl pákistánský list. Těžce zranění jsou převáženi až do Karáčí vzdáleného téměř 400 kilometrů na jih.

Častými návštěvníky mešity jsou údajně Íránci. V této súfistické svatyni bylo v okamžiku výbuchu podle listu Down na 500 věřících. Súfismus je mystická, tolerantní forma islámu, která je trnem v oku islámských extrémistů, upozorňuje server BBC.

Podle jednoho z místních politických představitelů se počet obětí ještě zvýší, pokud federální vláda či sousední provincie Sindh neposkytnou helikoptéry pro přepravu zraněných. "Provinční vláda nemá k dispozici žádné vrtulníky pro evakuaci zraněných," uvedl mluvčí balúčistánské vlády.

Ve městě Kvéta, správním středisku provincie Balúčistán, koncem října při útoku skupiny ozbrojenců na výcvikové středisko policie zahynulo nejméně 59 lidí, převážně rekrutů. Dalších přinejmenším 117 osob bylo vážně zraněno. K útoku se přihlásili teroristé z Islámského státu.