Fed jen tak úroky nezvýší, chce vidět více známek růstu USA | E15.cz

Fed jen tak úroky nezvýší, chce vidět více známek růstu USA

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) potřebují více známek posílení americké ekonomiky, než začnou zvyšovat úrokové sazby. Vyplývá to ze zápisu z červnového zasedání Fedu, který byl dnes zveřejněn. Vážné obavy mají i z řecké dluhové krize.

Podle zápisu ze zasedání, které se konalo 16. a 17. června, jeden z členů měnového výboru byl pro okamžité zvýšení úrokových sazeb. Většina účastníků se však domnívá, že zatím ještě není správná doba pro zvýšení úroků. Pokud by se úroky zvýšily příliš brzy a inflace by zůstala nízká, mohlo by to podle nich ohrozit důvěryhodnost Fedu a vyvolat pochybnosti, zda je schopen vypořádat se se zpomalováním růstu cen.

Obava z Řecka

Na červnovém zasedání nebylo Řecko ještě v platební neschopnosti a pokles čínských akciových trhů nebyl tak výrazný. I tak zápis ukazuje, že členové Fedu mají vážné obavy z ekonomických problémů Řecka, což naznačuje, že problémy v zahraničí mhou ohrozit plány Fedu se zvyšováním úroků, pokud se začne šířit nákaza.

Mnozí účastníci podle zápisu vyjádřili obavu, že pokud se Řecku a jeho věřitelům nepodaří vyřešit jejich rozdílné názory, mohlo by to způsobit narušení finančních trhů v eurozóně a důsledky by mohly pocítit i Spojené státy.

Soukromí ekonomové nyní očekávají, že Fed by mohl k prvnímu zvýšení úroků přistoupit v září. Řecká dluhová krize a prudký pokles čínských akcií však přiměly mnoho analytiků změnit názor a nyní čekají, že zvýšení úroků se zpozdí na konec roku, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video