Fed přidává další rázné stimuly, spouští neomezené nákupy dluhopisů | E15.cz

Fed přidává další rázné stimuly, spouští neomezené nákupy dluhopisů

ČTK, vaj

Americká centrální banka (Fed) zavádí sérii dalších rázných opatření na podporu ekonomiky, včetně neomezených nákupů dluhopisů a nových úvěrových programů.

Ohlášené kroky jsou zatím nejdůraznější reakcí Fedu na negativní hospodářské dopady koronaviru. Centrální banka už v rámci svého nynějšího úsilí o podporu ekonomiky překonala mimořádná opatření, kterými reagovala na finanční krizi z roku 2008.

Centrální banka bude kupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů (7,7 bilionu korun).

„Je zjevné, že naše ekonomika se bude potýkat s vážným rozvratem,“ uvedla centrální banka ve svém prohlášení. „Je zapotřebí podniknout velmi rázné kroky ve veřejném i soukromém sektoru, abychom omezili ztráty pracovních míst a příjmů a podpořili rychlé oživení, jakmile tento rozvrat poleví,“ dodal.

Fed už v polovině března oznámil, že nakoupí vládní dluhopisy a hypoteční cenné papíry za 700 miliard dolarů. Během jednoho týdne pak tyto nákupy dosáhly asi poloviny avizované částky. V pondělí centrální banka uvedla, že tento týden dosáhnou nákupy 125 miliard dolarů denně.

„Fed přeřazuje na vyšší rychlost ve snaze podpořit ekonomiku, která nyní zřejmě zažívá volný pád,“ uvedl ekonom Chris Rupkey ze společnosti MUFG Union Bank. „Nasazují všechny síly, aby zajistili, že podnikatelský sektor přežije i v případě, že se ekonomická aktivita dočasně zhroutí,“ prohlásil Ian Shepherdson z firmy Pantheon Macroeconomics.

Futures na americké akcie v první reakci na oznámení Fedu zareagovaly příznivě a smazaly hluboké ztráty, které nabraly po zprávě, že američtí politici se zatím nedohodli na podpoře ekonomiky. Po zahájení obchodování se ale akcie vrátily k poklesu, Dow Jonesův index odepisoval zhruba 1,5 procenta na 18 882 bodů.

Akcie na západoevropských burzách celé pondělní dopoledne ztrácely čtyři až pět procent. Velkou část ztrát ale indexy smazaly právě poté, co americká centrální banka oznámila neomezené kvantitativní uvolňování.

 

 

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!