Fico: Putin hrozí Evropě zastavením dodávek plynu

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: CTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sdělil několika evropským státům, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy, pokud Ukrajina nesplatí svůj plynový dluh. Na bezpečnostní konferenci v Bratislavě to prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Podle ruských médií Putin před zastavením dodávek varoval Ukrajinu, přímou hrozbu zastavení dodávek evropským klientům jeho dopis podle dostupných informací neobsahuje.

O Putinově dopisu evropským vůdcům dnes informovala ruská agentura ITAR-TASS. Putin v listu upozornil, že nesplacení ukrajinského dluhu může vést k zastavení dodávky plynu pro ukrajinskou společnosti Naftogaz. Ruský dodavatel plynu Gazprom už vzhledem k ukrajinskému dluhu rozhodl, že bude na Kyjevu požadovat platbu předem.

Dluh Ukrajiny za odběr plynu už podle Putina dosahuje 3,5 miliardy dolarů (asi 70 miliard Kč). „Vzhledem k okolnostem ruská společnost (Gazprom) fakturovala předem dodávky plynu na Ukrajinu, což je plně v souladu se smlouvou, a po 1. červnu budou dodávky plynu omezeny na množství předplacené ukrajinskou společností,“ praví se v dopisu.

O zastavení dodávek se Putinův dopis nezmiňuje

Výslovná zmínka o zastavení dodávek do Evropy v Putinově dopisu obsažena není. Podle expertů ale zastavení dodávek na Ukrajinu může poškodit i evropské zákazníky, protože při obdobném cenovém sporu v roce 2009 Ukrajina odčerpávala plyn určený pro Evropu.

Bezprostřední nebezpečí ale Evropě podle agentury AP nehrozí. Konflikt v roce 2009 propukl v zimě, tedy v období, kdy je Evropa vůči dodávkám plynu mnohem citlivější. Gazprom navíc dopravuje plyn do Evropy i novým plynovodem Nord Stream, který nevede přes ukrajinské území.

Platby za dluh zatím nedorazily

„Rusko znepokojuje absence konkrétních evropských návrhů na řešení dluhu, který vznikl Ukrajině za odběr ruského plynu. Ze strany Evropské unie proto očekává aktivnější přístup,“ citovala ruská agentura Putina.

Rusko je dál otevřené konzultacím a společnému úsilí o normalizaci situace

Rusko podle Putina už počátkem dubna navrhlo uspořádat konzultace o stabilizaci ukrajinské ekonomiky a o dodávkách ruského plynu. Konkrétní návrhy ale od Evropské unie Moskva nedostala. Protože se dluh Ukrajiny stále zvyšoval, rozhodlo se Rusko, že bude od Kyjeva požadovat platby předem.

„Je to vynucené rozhodnutí,“ uvedl Putin. „Rusko je dál otevřeno konzultacím a společnému úsilí o normalizaci situace. Doufáme v aktivnější dialog s Evropskou komisí,“ konstatoval šéf Kremlu.

Kvůli ruským dodávkám do Evropy se v pondělí v Berlíně setká eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger s ruským ministrem Alexandrem Novakem. Termín v pořadí druhé trojstranné schůzky ještě s jejich ukrajinským kolegou Jurijem Prodanem zatím podle Oettingerovy mluvčí Sabine Bergerové nebyl stanoven.

RWE: Nemáme signály, že by mělo dojít k omezení dodávek plynu

„RWE v Česku nemá žádné signály, že by mělo dojít k omezení dodávek plynu do České republiky. Na evropském trhu je aktuálně dostatek zemního plynu. Naše podzemní zásobníky už druhý měsíc postupně opět naplňujeme. Od 1. dubna opět vtláčíme nové objemy zemního plynu do podzemních zásobníků,“ sdělil ČTK mluvčí RWE Martin Chalupský. Dodal, že zásobníky jsou nyní naplněny z 51 procent a RWE dělá veškeré kroky, aby byla připravena na další topnou sezonu, ale i na případné výpadky dodávek.

Chalupský zdůraznil, že Česká republika má velkou výhodu v diverzifikaci přepravních cest zemního plynu. Propojení české soustavy severním směrem přes hranice s Německem je velkou strategickou výhodou pro spolehlivé dodávky. „Jak známo, český plynárenský systém je na špičkové a moderní úrovni a dokážeme dokonce přepravovat zemní plyn z ČR na Slovensko. To jsme dokázali už v roce 2009,“ připomněl mluvčí.