Finsko skoupilo akcie Nokie. Nechce, aby ji vlastnili Američané | E15.cz

Finsko skoupilo akcie firmy Nokia. Nechce, aby ji vlastnili Američané

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finská vláda nově silně investovala do telekomunikačního gigantu Nokia. Společnost se tak podle agentury Bloomberg snaží ochránit před americkým politickým vlivem. Firma, která sídlí ve městě Espoo a jejíž roční obrat se pohybuje kolem 23 miliard eur, patří mezi největší světové vývojáře mobilních sítí páté generace.

Státní finská investiční společnost Solidium Oy nově drží více než pět procent akcií Nokie v hodnotě jedné miliardy eur, zhruba 26,5 miliardy korun. „Nokia je jednou z nejdůležitějších, ne-li úplně nejdůležitější korporací ve Finsku, a zachovat ji finskou má pro nás váhu,“ tvrdí Antti Makinen, výkonný ředitel Solidium Oy. „Z evropské perspektivy je klíčové, aby Evropa vlastnila 5G technologie,“ vysvětluje.

Finská investice je zjevnou reakcí na výroky amerického ministra spravedlnosti Williama Barra, který počátkem roku navrhoval, aby se americká vláda pokusila získat podíl v Nokii nebo v jejím švédském rivalovi Ericssonu, jenž také vyvíjí 5G sítě. Nokia se navíc loni potýkala s ekonomickými problémy. Hodnota jejích akcií klesla přibližně o třetinu a majitelé podle informací Bloombergu dokonce uvažovali o razantních změnách firemní strategie.

Nynější nákup akcií má v kontextu Makinenova tvrzení „ukázat Barrovi a evropským partnerům, že situace je pod kontrolou“ a firma má nyní „stabilního domácího vlastníka, který může alespoň do určité míry ochránit kontinuitu“. Solidium Oy zatím neplánuje svůj podíl v korporaci rozšiřovat. Už teď to prý je velmi riziková investice.  

Přístup k 5G sítím se v poslední době stal předmětem ostrých geopolitických sporů. Nokia a Ericsson v tomto oboru představují nejsilnější konkurenci čínské telekomunikační korporace Huawei Technologies. Západní země v čele se Spojenými státy a Velkou Británií a také Indie se snaží zabránit tomu, aby se dominantním hráčem v odvětví stala Čína.

Firma Huawei, kterou vláda prezidenta Donalda Trumpa  dlouhodobě obviňuje ze špionáže pro Peking, je proto v řadě těchto zemí různými způsoby bojkotována či přímo zakázána.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video