Finsko zpřísnilo kontroly, Belgičané nemají jezdit do Paříže

Teroristické útoky v Paříži

Teroristické útoky v Paříži Zdroj: ctk/AP

ČTK
Británie, Německo, Španělsko, Finsko, Nizozemsko, Maďarsko či Itálie zpřísnily dnes kvůli atentátům v Paříži bezpečnostní kontroly. Belgický premiér Charles Michel požádal občany Belgie, aby se vyhnuli cestám do Paříže. Ozbrojenci organizace Islámský stát tam v pátek večer zabili 129 lidí a více než 350 osob zranili.

V evropských zemích od Británie, přes Německo až po Itálii svolali tamní šéfové vlád mimořádná jednání o posílení bezpečnostních opatření na hranicích, letištích nebo nádražích. Ve všech zmíněných zemích byla posílena bezpečnost kolem ambasád, kulturních institutů nebo francouzských lyceí.

Britský premiér David Cameron ohlásil přehodnocení bezpečnostních opatření v Británii, která podle něj čelí „stejné hrozbě“. Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo britské občany na veřejných místech ve Francii k obezřetnosti a společnost Eurostar nabízí možnost vrácení peněz za jízdenky do Paříže.

„Nesmíme ponechat prostor strachu a nesnášenlivosti,“ sdělil dnes finský premiér Juha Sipila, jehož vláda oznámila, že policie je ve zvýšené pohotovosti a zavádí kontroly na letištích a v přístavech.

Přísnější Itálie

Belgický premiér Michel v televizi RTBF požádal Belgičany, aby se vyhnuli cestám do Paříže, které nejsou nezbytné. Jeho mluvčí řekl, že toto opatření má zůstat v platnosti nejméně o víkendu.

Hned po útocích hraniční kontroly zpřísnila Itálie. Ministr vnitra Angelino Alfano řekl, že Itálie zvyšuje bezpečnostní opatření na druhý nejvyšší stupeň, což umožňuje v případě potřeby nasadit speciální jednotky. Řekl, že žádná země není bez rizika a že „velká demokracie jako Itálie se musí připravit na všechny možnosti“. V Římě bude nasazeno preventivně 700 vojáků.

Kontroly v Nizozemsku

Zpřísnění hraničních kontrol ohlásil také nizozemský premiér Mark Rutte. Nová bezpečnostní opatření budou podle jeho slov viditelná i méně zřejmá. „Násilí a extremismus nikdy nezvítězí nad svobodu a lidskostí,“ řekl.

Bezpečnostní radu svolal také španělský premiér Mariano Rajoy. „Nejsme v náboženské válce, ale v boji mezi barbarstvím a civilizací. Mohou nám ublížit, ale nikoli nás zničit,“ řekl.

Zvýšená bezpečnostní opatření ohlásil v Maďarsku také tamní premiér Viktor Orbán a na sobotu vyhlásil den smutku. Mají být zpřísněny kontroly na hranicích a zavedeny dodatečné policejní kontroly.

Mimo Evropskou unii uvedlo do stavu zvýšené pohotovosti své bezpečnostní složky Rusko, které se stejně jako Francie rovněž podílí na bombardování cílů v Sýrii.

Výjimečný stav

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil počínaje dneškem v zemi výjimečný stav a zrušil také svou účast na schůzce skupiny silných ekonomik G20, která začíná v neděli v Turecku. Zúčastní se jí místo něj ministři financí a zahraničí Michel Sapin a Laurent Fabius. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve povolil místním správám vyhlásit v případě potřeby zákaz vycházení.

Interpol dnes oznámil, že v reakci na atentáty zřídil ve svém ústředí v Lyonu „krizovou operační skupinu“. Interpol poznamenal, že jeho databáze otisků prstů, jmen a DNA mohou pomoci při sledování zahraničních teroristů.