Aktualizováno: Čína chce jít s Trumpem až na krev. Má surovinové zbraně a tlačí na firmy jako Shein, aby zůstaly doma

Čína bude bojovat do hořkého konce.

Čína bude bojovat do hořkého konce. Zdroj: Grafika e15

Pavla Palaščáková

Peking dal jasně najevo, že je ochotný roztáčet celní spirálu, dokud americký prezident Donald Trump ze svých plánů neustoupí. Tvrdí, že se nikdy nepodvolí vydírání. Vláda země je nejspíš také připravená čínským firmám bránit v tom, aby se přizpůsobily současnému napětí přesunem produkce jinam. Odborníci už dříve varovali, že Čína se na obchodní střet s Washingtonem velmi dobře připravila a kromě odvetných tarifů může sáhnout k omezení vývozu strategických surovin a šikaně amerických firem.

Trump Pekingu v pondělí pohrozil, že na něj uvalí další padesátiprocentní cla, pokud nezruší odvetné tarify ve výši 34 procent, kterými asijská země reagovala na sazby oznámené Bílým domem už minulý týden. Nyní Washington hrozby naplnil, další cla začnou platit od středy a celkově se výše tarifů vůči Číně vyšplhá na 104 procent.

Peking už chystá opatření na podporu vlastní ekonomiky

„Americká hrozba celní eskalací vůči Číně je vršením chyb,“ oznámilo v úterý čínské ministerstvo obchodu. „Pokud USA budou trvat na své vlastní cestě, Čína bude bojovat až do konce,“ dodalo. Oficiální noviny Komunistické strany zveřejnily úvodník, který hlásá, že Peking již „nelpí na iluzích“ o uzavření dohody.

Odborníci tak varují, že je třeba se připravit na dlouhodobou obchodní válku. „Rétorika z Číny je silná,“ řekla Bloombergu Michelle Lamová ze Société Générale. „Bez Trumpova ústupku se investoři možná budou muset připravit na rozpojení obchodu mezi oběma zeměmi,“ dodala. A Ding Shuang z britské banky Standard Chartered varuje, že Trumpovo další navyšování sazeb má už pouze malý efekt. „Většina čínského vývozu do USA již byla ovlivněna. U zboží, které není citlivé na cenu, nebudou cla fungovat, bez ohledu na to, jak vysoko budou,“ tvrdí.

Čínské úřady už mezitím signalizovaly své odhodlání podporovat trhy a stabilizovat ekonomiku tváří tvář Trumpovým krokům, o víkendu jednaly o konkrétních opatřeních. Centrální banka uvolnila kontrolu nad jüanem, aby zvýšila přitažlivost čínského exportu. Úředníci rovněž slíbili půjčky, které pomohou stabilizovat trh. Peking má také nejspíš v plánu kroky, které by měly vést ke zvýšení spotřebitelských výdajů, porodnosti a také dotací na některé exporty.

Peking dává i jinak najevo, že rozhodně nemíní Trumpovi ustoupit. Bloomberg uvedl, že tamní ministerstvo obchodu tlačí na internetového prodejce oblečení Shein a další firmy, aby v současné atmosféře nepřesouvaly svou výrobu mimo Čínu ve snaze vyhnout se americkým clům. Bílý dům totiž takovéto prodejce zasáhl tím, že balíčkům o nízké hodnotě, zasílaným do USA, zrušil bezcelní výjimku. Čínská tržiště na ní přitom založila svůj obchodní model.

S Čínou se svezly i asijské země, kam by se mohly firmy přesunout

Tato zpráva ale zároveň ukazuje na rostoucí napětí mezi čínskou vládou a společnostmi, které se bojí, že kvůli rostoucím nákladům na svou produkci přijdou o americké zákazníky. Shein kvůli tomu údajně už v únoru navrhoval svým dodavatelům vytvoření výrobních kapacit ve Vietnamu a lákal je na výhodné podmínky. Tato strategie přitom není nová. Během obchodní války za minulé Trumpovy administrativy část byznysu přesunula produkci do jiných zemí, například do Kambodže. Tentokrát nejspíš čínské úřady podobnou taktiku tolerovat nebudou.

Je také otázkou, nakolik by si tentokrát čínské firmy stěhováním pomohly. Trump má totiž v plánu uvalit vysoká cla i na další jihoasijské země, které jsou potenciálními kandidáty pro přesun výroby. Někteří experti míní, že Bílý dům tomu chce předejít a zasáhnout čínské producenty, kteří se takto už v minulosti zařídili. Pokud ale tyto tarify skutečně začnou platit, dopadnou i na řadu dalších společností, včetně západních, které se v posledních letech snažily diverzifikovat svou výrobu buď v reakci na pandemii covidu, nebo na sílící napětí mezi Washingtonem a Čínou.

„Pokud 49procentní clo zůstane nezměněno, stáhneme naši investici z Kambodže,“ řekl CNN například tchajwanský byznysmen Tim Hsu, který prodává lampy a stropní svítidla hlavně americkým zákazníkům. Většinu z nich produkoval v Číně, loni se ale rozhodl investovat jinde právě v obavě z Trumpových cel na asijskou velmoc. Budoucnost je však nejistá, Vietnam a Kambodža se snaží s Trumpem dohodnout.

Americký prezident své kroky zdůvodňuje velkými obchodními deficity s řadou zemí a snahou přesunout výrobu zpátky domů, ať už z Číny nebo „náhradní“ země. Tento cíl však někteří odborníci zpochybňují. „Vývoz Kambodže do USA jsou ponožky, šortky, džíny, trička, sportovní boty a oblečení. V USA je prostě nemožné mít výrobu s nízkou kvalifikací, náročnou na práci, takže to nebude mít žádný vliv na její návrat,“ řekl zmíněné americké stanici Casey Barnett z CamEd Business School, soukromé vysokoškolské instituce se sídlem v Phnom Penhu.

Peking nyní může proti Trumpovi vyrukovat s některými zbraněmi z arzenálu, jenž si podle expertů chystal roky. Přijal zákony a pravidla, které mu umožňují rychle a důrazně reagovat na jakýkoli nepřátelský čin ze strany USA. V jeho zásobárně nástrojů jsou kromě cel třeba i opatření znesnadňujících cizím společnostem podnikání v Číně a také širší omezení dovozu a kontroly vývozu.

Omezení exportu vzácných zemin je nejspíš jen zahřívacím kolem

Už v únoru média přinesla zprávy, že Čína chystá seznam amerických firem, na které může uvalit antimonopolní vyšetřování a použít různé regulační nástroje. Do hledáčku se dostaly zejména technologické společnosti jako Google, Nvidia, Apple a Intel, ale také třeba firma PVH, která zastřešuje módní značky jako Calvin Klein a Tommy Hilfiger.

Asijská velmoc také ráda dává najevo, že do velké míry kontroluje produkci a zpracování strategických surovin. Už dříve redukovala vývoz vybraných surovin. V pátek navíc v rámci odvety za Trumpova cla oznámila exportní omezení u některých prvků vzácných zemin. Analytici tvrdí, že by tento krok mohl snížit jejich globální nabídku a zvýšit jejich ceny a zcela jistě dopadne na některé americké výrobce, například na Lockheed Martin, Teslu a Apple.

„Čína vytvořila tento seznam strategicky. Vybrali věci klíčové pro americkou ekonomiku,“ řekl Reuters Mel Sanderson ze společnosti American Rare Earths, která staví důl na vzácné zeminy ve Wyomingu. Agentura s odkazem na své zdroje tvrdí, že kroky Pekingu už znepokojují americký letecký a kosmický průmysl. Navíc je zřejmé, že nejde o poslední úder, pokud se válka skutečně naplno rozhoří. „Čína je ochotna eskalovat. Je to pravděpodobně úvodní salva ve hře vyjednávání s USA,“ uvedl Nathan Picarsic z poradenské firmy Horizon Advisory.