Indická vláda plánuje největší vlnu privatizace za dvě dekády, potřebuje snížit rozpočtový schodek | E15.cz

Indická vláda plánuje největší vlnu privatizace za dvě dekády, potřebuje snížit rozpočtový schodek

Indická vláda plánuje největší vlnu privatizace za dvě dekády, potřebuje snížit rozpočtový schodek
Indická ministryně financí Nirmala Sitharáman (vlevo)
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Indická vláda plánuje v příštích pěti letech snížit podíly v některých velkých státních firmách na 40 procent. Z prodeje chce získat až 3,25 bilionu rupií (v přepočtu 1,1 bilionu korun). V případě uskutečnění plánu by se jednalo o největší privatizaci v této zemi za více než 20 let. S odvoláním na dva vyšší státní úředníky to uvedla agentura Reuters.

Minulý týden ministryně financí Nirmala Sitharámanová představila rozpočet, který počítá s tím, že vláda se bude případ od případu snažit snižovat přímou kontrolu v některých státních firmách. Plán má zajistit státním firmám příliv soukromých investic a státu peníze, které jsou nutné ke snížení rozpočtového deficitu.

Vláda premiéra Naréndry Módího v prvním pětiletém funkčním období už prodala podíly v řadě státních společností. Podařilo se jí získat 40,92 miliardy dolarů (931 miliard korun), což byl téměř trojnásobek příjmů z prodeje státního majetku, kterého se podařilo dosáhnout vládě v letech 2009 až 2014. Módí byl znovu zvolen do funkce ve volbách, které se konaly v dubnu a květnu tohoto roku.

Vláda už podle zdrojů vybrala k privatizaci několik státních firem. Je mezi nimi ropná společnost Oil and Natural Gas, rafinerie Indian Oil, plynárenská společnost GAIL (India) Ltd, elektrárenské NHPC a NTPC, těžaři NMDC a Coal India či Bharat Heavy Electricals.

iPhony mohou být „made in India“
Škodovka chystá expanzi v Indii
OBRAZEM: Indické volby jasně vyhrála premiérova strana, Gándhího klan propadl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!