Informace o mafii a Vadalovi mělo Slovensko několik let před Kuciakovým článkem | E15.cz

Informace o kontaktech Vadaly s mafií údajně mají slovenské úřady už roky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovensko už v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, o kterém psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Napsal to portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval. Ministr vnitra Robert Kaliňák o víkendu tvrdil, že italské úřady se slovenskými kolegy příliš nespolupracovaly. Vadala ale spojení s mafií popřel, odmítl také, že díky politickým kontaktům získal značnou sumu peněz na dotacích a z evropských fondů. Slovenská média zároveň zpochybnila odbornost lékaře, který ohledával tělo zastřeleného reportéra a jeho přítelkyně.

"V roce 2013 dorazily z Říma na Slovensko podrobné zprávy o Vadalově klanu. Mezi nimi i klíčová informace, že se ve své rodné Kalábrii pravidelně setkával s předními představiteli mafie," uvedl portál, který se odvolává na korespondenci mezi slovenským velvyslanectvím v Římě a italským úřadem proti mafii (DIA).

Ministr Kaliňák dnes před poslanci parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost řekl, že italská strana neposílala na Slovensko z vlastní iniciativy ve zmiňovaném případu žádné informace. Uvedl také, že vůči podnikatelům, o kterých psal Kuciak, policie vedla přes 70 řízení a naposledy pět případů skončilo návrhem na podání obžaloby kvůli korupci.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o podnikatelských vazbách Vadaly na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu. Jaké jsou jejich příběhy čtěte zde.

Kuciak spolupracoval také s novinářkou a zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavlou Holcovou. Novinářka portálu topky.sk bez bližších podrobností sdělila, že Kuciak ji naposledy informoval o tom, že zjistil nové propojení mezi italskými podnikateli a dalšími z politiků Ficovy strany Směr-sociální demokracie.

Vadalu a dalších šest lidí slovenská policie během vyšetřování Kuciakovy vraždy minulý týden zadržela, později je ale všechny propustila.

Vadala své napojení na mafii odmítl a popřel také informace, že díky politickým kontaktům získal miliony eur na dotacích za hospodaření na půdě a z evropských fondů. Slovenskému listu Korzár Vadala řekl, že v kauze jde o intriky slovenské opozice s cílem způsobit pád Ficovy vládu. Předložil také dokumenty italských úřadů, ve kterých je podle něj mezi členy klanu Vadalů uvedeno jméno Antonino Vadala, ale s jiným datem narození než je jeho.

List Sme a televize Markíza zpochybnily odbornost lékaře, kterého policie povolala k ohledání těl reportéra a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Zmiňovaný lékař podle Markízy nebyl soudním lékařem ani znalcem, ale patologem, který přednáší histologii. Právě skutečnost, že na místě neštěstí v Kuciakově domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy nebyl soudní lékař, by prý mohla ztížit určení času smrti a další okolnosti.

Detaily vraždy zatím policie nezveřejnila. Zastřelenou dvojici našli policisté v neděli 25. února pozdě večer. Markíza uvedla, že podle dokumentů od přítomného lékaře zemřeli o dva dny dříve, tedy v pátek. Rodina Kuciakovy snoubenky již dříve tvrdila, že se s Kušnírovou nemohla spojit už od středy 21. února. Právě toto datum policie uvedla ve výzvě k řidičům, aby zálohovali svá data z kamer ve vozidlech, pokud projížděli okresy v okolí místa vraždy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video