Írán a Spojené státy budou bojovat prostřednictvím spojeneckých, klientských skupin, říká politolog Čejka

Protest proti Donaldu Trumpovi

Protest proti Donaldu Trumpovi Zdroj: Reuters

Pohřeb íránského generála Kásema Solejmáního
Pohřeb íránského generála Kásema Solejmáního
Pohřeb íránského generála Kásema Solejmáního
Pohřeb íránského generála Kásema Solejmáního
Pohřeb íránského generála Kásema Solejmáního
21
Fotogalerie

Od smrti íránského generála Solejmáního uplynul týden a situace mezi Spojenými státy a Íránem je stále napjatá. Země z Blízkého východu za tu dobu vypálila rakety na irácké základny s americkými vojáky, Trump zavedl vůči Íránu nové sankce a situaci nepřidal ani tragický pád Boeingu u Teheránu. Politolog Marek Čejka z Mendelovy univerzity v Brně však tvrdí, že rozpoutání války je tou méně pravděpodobnou variantou. 

Jaké čekáte kroky USA a jejich spojenců na íránské raketové útoky? Dá se očekávat další eskalace s možným vyústěním v regionální válku nebo spíš snaha o zklidnění situace?

Dlouhodobě platí, že jak Írán, tak ani USA, nemají zájem o otevřenou konvenční, chcete-li horkou válku. Spíše lze počítat se zintenzivněním vzájemných americko-íránských konfliktů prostřednictvím různých spojeneckých klientských skupin. Ty obě strany v různých místních konfliktech a napjatých oblastech podporují - může to tedy být i nadále v Iráku, Jemenu, Libanonu a na dalších místech.

Je možné, že se situace v tak citlivé oblasti může vymknout kontrole a skončit válkou, aniž by to bylo záměrem obou hlavních aktérů?

Je to jeden ze scénářů, ale spíše méně pravděpodobný. Většina států i nestátních aktérů v oblasti je navázaných nějakým způsobem buď na USA či jejich místní spojence, nebo naopak na Írán.

Jakou roli budou nyní hrát další světové velmoci jako Rusko a Čína? Dá se očekávat, že se pokusí vstoupit do vyjednávání s cílem snížit napětí? A co role EU?

Rusko a Čína podporují spíš Írán, ale více z pozadí. Jít do přímého střetu s americkými zájmy by pro ně nebylo výhodné. Přístup EU k Blízkému východu je tradičně daleko vyváženější a diplomatičtější než americký, ale nemá zase tolik možností, jak do dění přímo zasáhnout.

VIDEO: Český expert: Trump si zakládá na chaosu, ale nechce oběti >>>