Islámský stát byl v Kirkúku rozprášen, radikálové ale zabili 46 lidí | E15.cz

Islámský stát byl v Kirkúku rozprášen, radikálové ale zabili 46 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Střety s radikály z takzvaného Islámského státu (IS) v Kirkúku, kteří v pátek v tomto severoiráckém městě zabili při koordinovaných útocích podle nové bilance 46 lidí, jsou u konce. 

Střety v Kirkúku jsou u konce. Oznámila to dnes irácká policie, podle níž bezpečnostní složky ještě v noci na dnešek sváděly s teroristy z IS tvrdé boje. Na neohlášenou návštěvu dnes do Iráku přiletěl americký ministr obrany Ashton Carter, který chce s iráckou vládou a velitelem mezinárodní koalice jednat o ofenzivě vůči IS v Mosulu.

Představitel irácké policie řekl agentuře AP, že všichni útočníci IS z Kirkúku byli zabiti nebo se sami vyhodili do povětří. U provinční správní budovy, v jejímž okolí byly boje nejtěžší, byl dnes ráno klid.

Zatím není jasné, kolik bojovníků IS v Kirkúku útočilo. Smyslem akce mohlo být podle AP odvrátit pozornost od 170 kilometrů vzdáleného Mosulu, který IS dosud ovládá a k němuž se od pondělí blíží irácká armáda a Kurdové. Při útocích v Kirkúku zabili bojovníci IS nejméně 46 lidí, řekl agentuře AFP irácký představitel.

Guvernér provincie Kirkúk Nadžmaddín Karím v pátek řekl, že se IS snaží otevřít novou frontu. Přiznal, že ve městě Islámský stát zřejmě zmobilizoval spící buňky svých bojovníků.

Zpravodajská stanice CNN dnes s odvoláním na zdroj z iráckých tajných služeb na svém webu napsala, že ozbrojenci z IS zastřelili ve čtvrtek a v pátek v Mosulu 284 mužů a chlapců. Ty údajně shromáždili v blízkosti a uvnitř města, aby jim sloužili jako živé štíty. Na půdě někdejší zemědělské univerzity na severu města je pak zastřelili a pohřbili v hromadném hrobě, uvedl zdroj. Mezi oběťmi bylo podle zdroje CNN několik dětí. CNN dodala, že zprávu nemohla nezávisle ověřit.

Boje o Mosul, poslední velkou baštu IS, začaly v pondělí, účastní se jich irácké bezpečnostní síly a kurdští pešmergové. Ve městě je asi 1,5 milionu lidí a odhaduje se, že IS tam může mít pět tisíc až š svý šest tisícch bojovníků. Očekává se, že operace bude trvat týdny, možná i měsíce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video