Islámský stát potřebuje přilákat ženy, využívá je v propagandě
Islámský stát zaujímá vůči ženám dvojí postoj, píše BBC. S těmi, které považuje za kacířky, nakládá téměř jako s podlidmi, jako se zbožím, se kterým lze obchodovat a darovat za odměnu bojovníkům. Šokující záběry z novodobého trhu se sexuálními otroky v iráckém Mosulu ukazují bojovníky Islámského státu, jak diskutují o cenách za loni zajaté jezídské dívky, z nichž mnoho je nezletilých.
Na druhé straně mají ale islamisté velké plány s muslimskými ženami, které imigrují na jeho území. Při budování takzvaného chalífátu by měly hrát klíčovou roli.
„Chtějí, aby se k nim ženy přidaly. Vidí je jako základní kameny nového státu a chtějí občany,“ řekla expertka Katherine Brownová z londýnské King's College. „Je zajímavé, že lidé mají spojený Islámský stát s kultem smrti, ale to je přesný opak toho, co se snaží vytvořit, tedy nový stát. A hrozně chce, aby se ženy staly součástí jeho utopistického úsilí,“ cituje Brownovou stanice BBC.
Stabilní společnost
Aimed Deen je někdejší bojovník teroristické organizace Al-Káida a do duše radikálů vidí jako málokdo. Domnívá se, že přístup Islámského státu k ženám se liší od postoje Al-Káidy nebo Talibanu. „Na rozdíl od Al-Káidy se snaží vytvořit stabilní společnost s kořeny. Přivádí rodiny z muslimského světa, nejen z Evropy nebo z USA, ale také ze střední Asie.“
Po internetu kolují vzkazy v různých jazycích vyzývající muslimy, aby opustili svůj bezpečný, ale sporný život na Západě a přišli do chalífátu. Většina lidí tento apel ignoruje, nicméně rostoucí množství žen na něj reaguje. Některé jsou jako britské dívky z východního Londýna, které se chtěly stát džihádistickými nevěstami - vdát se za bojovníka, který jim dá postavení.
Smrt je častá
„Je v tom kus romantiky,“ soudí Deen. Varuje ale, že sen může skončit i tragédií. „Délka života islamistického bojovníka je nanejvýš měsíc nebo dva. Takže se stane to, že žena se za něj vdá, on zemře a ona čtyři měsíce a deset dní truchlí. Pokud je těhotná, tak možná víc. Pak si vezme někoho jiného, bude další manžel-mučedník, další čtyři měsíce smutku a celý proces začne nanovo. To není šťastný život, to je bída.“
Oproti Talibanu a Al-Káidě umožnil Islámský stát mnoha západním ženám hrát prominentní veřejnou roli na sociálních sítích. Nejznámější z nich je asi dvacetiletá Aqsa Mahmoudová z města Glasgow. Je známá svými radami ženám uvažujícím o tom, že opustí svou rodinu v Británii.
Pozice IS při tureckých hranicích|
Norská vědkyně Mah-Rukh Aliová z Oxfordské univerzity, která se specializuje na ženy v propagandě Islámského státu, vidí ve strategii záměr. „Islámský stát využívá ženy mnohem aktivněji než Al-Káida nebo Taliban,“ soudí Aliová. „Na Twitteru je denně asi 100 tisíc zpráv chválících islamisty a mnoho jich napsaly ženy, které opustily Západ a přidaly se k Islámskému státu.“
Frustrace
Většina těchto žen se na území ovládaná Islámským státem dostane přes Turecko a skončí frustrována z toho, co nastane. Svobodné ženy jsou shromážděny v bezpečném domě, většinou s těmi, kdo mluví jejich jazykem, a projdou náboženskou indoktrinací a kurzy arabštiny.
Manžel jim je nalezen v krátké době. Myšlenky, že by se účastnily bitev s kalašnikovem v ruce, tak rychle vezmou za své. Některé se ale stanou součástí výsostně ženské jednotky dohlížející na striktní dodržování islámského práva ve městě Rakka a Mosul.
„Jsou proslulé tím, že tvrdě trestají. Například bijí a bičují ty, které nenosí správné oblečení,“ říká Brownová. Jsou také známé tím, že ženám, které kojí na veřejnosti, dávají prsa do čelistí pastí na zvířata.