Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla nejvíce od počátku 2009

Japonsko, Tokio, Shinjuku

Japonsko, Tokio, Shinjuku Zdroj: Morio, Wikimedia

Japonská ekonomika podle revidovaných údajů klesla ve druhém čtvrtletí mnohem více, než se čekalo, a její propad byl nejhorší od prvního čtvrtletí 2009, kdy vývoz ze země a tovární výrobu zasáhla globální finanční krize. Japonská vláda v pondělí oznámila, že hrubý domácí produkt se v od dubna do června snížil v celoročním přepočtu o 7,1 procenta místo původně uváděných 6,8 procenta. Zpráva vyvolala obavy, že dubnové zvýšení prodejní daně mělo na ekonomiku mnohem větší dopad, než se čekalo.

Revizi způsobily hlavně vyšší pokles kapitálových výdajů a hlubší propad výdajů spotřebitelů. To ukazuje, že ekonomice se nedaří překonat dubnové zvýšení prodejní daně.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že pokles bude revidován na sedm procent. V prvních třech měsících roku ekonomika naopak o šest procent vzrostla. Ve srovnání s předchozím čtvrtletí se HDP snížil o 1,8 procenta.

Analytici čekali, že ekonomika v období duben až červen klesne, protože spotřebitelé masivně nakupovali před zvýšením prodejní daně od počátku dubna na osm procent z pěti procent. Poslední sada slabých údajů, včetně zprávy o poklesu výdajů domácností a slabém růstu průmyslové výroby v červenci, však vrhá stín na prognózu politiků, že ekonomika v tomto čtvrtletí mírně oživí.


Vláda premiéra Šinza Abeho nyní stojí před rozhodnutím, zda pokračovat od příštího roku se zvyšováním prodejní daně o další dva procentní body na deset procent. Rozhodující podle agentury Reuters zřejmě budou údaje o růstu v tomto čtvrtletí. Vláda potřebuje zvýšit příjmy z daní kvůli obrovskému veřejnému dluhu, jehož hodnota je nyní více než dvojnásobná ve srovnání s velikostí ekonomiky, upozornila agentura AP.