Japonsko zasáhlo silné zemětřesení kolem Fukušimy. Vlny tsunami už ale nehrozí | E15.cz

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení kolem Fukušimy. Vlny tsunami už ale nehrozí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonsko zrušilo varování před přívalovou vlnou cunami, které úřady na východě hlavního ostrova Honšú vydaly po silném zemětřesení o síle 7,4 stupně. To zasáhlo oblast prefektury Fukušima, kde ničivé zemětřesení v roce 2011 zničilo jadernou elektrárnu. Provozovatel jaderného komplexu společnost Tepco oznámila, že po nynějších otřesech krátce vypadl chladicí systém skladování vyhořelého paliva. Japonské ministerstvo pro krizové situace podle agentury Reuters uvedlo, že dosud nemá žádné informace o vážně zraněných či o obětech.

Otřesy naplno zasáhly severovýchod Honšú, epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki ve Fukušimské prefektuře, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů. Americká geologická služba nejprve uváděla intenzitu otřesů na 7,3 stupně, později údaj snížila na 6,9 stupně. Japonská meteorologická agentura uvádí sílu 7,4 stupně. Otřesy byly znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

Úřady ihned po hlavním otřesu, který doprovázelo několik dalších následných záchvěvů, vydaly varování před až třímetrovými tsunami. Naměřeny ale byly jen vlny o výšce 1,4 metru. V Iwaki žádná z vln podle informací Reuters nepřekonala přílivové bariéry.

Otřesy byly podle Reuters znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní vlnu cunami. Zahynulo asi 18.500 lidí. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

Provozovatel elektrárny společnost Tepco nyní nejprve ohlásila, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita, uvedla DPA. Později Tepco informovala o krátkém výpadku chladicího systému v bazénu pro dočasné skladování vyhořelého paliva.

Ačkoli je fukušimská elektárna zničená a vyřazená z provozu, palivo ve skladovacích nádržích je nutné nadále chladit. Podle Reuters je na místě uloženo 2544 palivových tyčí. Tepco uvedla, že po rozechvění hladiny v nádrži se automaticky odpojila jedna z pump, její práci následně zastal záložní aparát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video