Jižnímu Súdánu hrozí občanská válka, v metropoli zuří ostré boje | E15.cz

Jižnímu Súdánu hrozí občanská válka, v metropoli zuří ostré boje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obětí bojů v metropoli Jižního Súdánu Jubě vzrostl na 272, mezi mrtvými je 33 civilistů, sdělily vládní zdroje agentuře Reuters. Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců trvají od čtvrtka a napětí se zvyšuje. Sídlo viceprezidenta Rieka Machara bylo dnes odpoledne podle jeho mluvčího napadeno oddíly prezidenta Salvy Kiira. Situací v zemi se bude ještě dnes na podnět Spojených států zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Vývoj v Jižním Súdánu vyvolává obavy z obnovení občanské války, která skončila mírovou dohodou loni v srpnu. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes oba vůdce vyzval k „rozhodným krokům“, jimiž by získali zpět kontrolu nad bezpečností v metropoli, a požádal je, aby svým silám nařídili vyklidit ulice a stáhnout se do kasáren. „Toto nesmyslné násilí je nepřijatelné a mohlo by poškodit pokrok dosažený v rámci mírového procesu,“ řekl šéf OSN.

„Nepřetržité boje pokračují asi od 08:25 s těžkými zbraněmi v okolí mise OSN,“ napsali dnes dopoledne na twitteru zástupci mírové mise OSN (UNMISS), v jejímž sídle vyhledaly úkryt před boji v ulicích stovky lidí. Mise později uvedla, že její sídlo bylo zasaženo střelbou z ručních i těžkých zbraní. Podle jednoho ze svědků, jehož citovala na svém webu televize Al-Džazíra, byly při bojích v ulicích tanky, ozývala se střelba a střílelo se i z vrtulníků.

Podle Reuters se intenzivní střelba ozývala také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců loajálních viceprezidentovi Macharovi. „Rezidence dr. Machara byla dnes dvakrát napadena střelbou z tanků a vrtulníků z Kiirovy strany,“ telefonoval Reuters Macharův mluvčí James Gatdet Dak. Dodal, že později se situace uklidnila.

Strana prezidenta Kiira na sdělení Macharova tábora o napadení neodpověděla. Kiirův ministr informací Michael Makuei předtím prohlásil, že situace je pod kontrolou.

Střety vypukly ve čtvrtek, kdy oddíly věrné Kiirovi zastavovaly automobily Macharových stoupenců a chtěly je prohledávat, což vedlo k ozbrojeným střetům. V pátek se do vzájemné přestřelky pustily ochranky obou vůdců, kteří právě jednali v prezidentském paláci o zmírnění napětí. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Střelba v Jubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN (UNMISS), kde se ukrylo nejméně tisíc civilistů. V areálu mise byla ošetřena řada zraněných, z nichž nejméně jeden člověk zemřel. Některé mezinárodní organizace, například Mezinárodní měnový fond (MMF), evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi.

Keňa dnes vyzvala oba vůdce, aby vyřešili krizi a odsunuli těžké zbraně a vojenské jednotky z civilních oblastí metropole. Mluvčí keňského prezidenta Manoah Espisu řekl, že Keňa je připravena pomoci k obnovení pořádku v Jubě.

V sobotu se původně obyvatelé Jižního Súdánu chystali slavit páté výročí vzniku jejich státu, který vznikl rozdělením Súdánu. V prosinci 2013 vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého bývalého viceprezidenta Machara z pokusu o převrat. Ozbrojený konflikt měl i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež měla ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300 tisíc obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video