Biden v primárkách uspěl na jihu USA, Sanders vede v Kalifornii | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Joe Biden v primárkách uspěl na jihu Spojených států, jeho rival Bernie Sanders vede v Kalifornii

ČTK

Primárkami v Kalifornii skončilo takzvané superúterý, během nějž se uchazeči o demokratickou nominaci do prezidentských voleb utkali ve 14 amerických státech. Podle prognózy na základě částečných výsledků zvítězí v nejlidnatějším státě USA vermontský senátor Bernie Sanders, který tím má nakročeno k triumfu v celkem čtyřech státech. Jeho stranický rival a bývalý viceprezident Joe Biden podle zveřejněných částečných výsledků ovládne osm států, zejména pak na jihu Spojených států. S odvoláním na společnost Edison Research o tom informovala agentura Reuters. V Maine jsou oba kandidáti vyrovnaní, v lidnatém Texasu po sečtení dvou třetin hlasů vede Biden.

Bývalý viceprezident podle částečných výsledků zvítězí v jižanských státech Virginie, Severní Karolína, Alabama, Oklahoma, Tennessee a Arkansas. Prvenství si podle odhadů zajistí i v Minnesotě na středozápadě USA a také v Massachusetts, kde měla silnou pozici další uchazečka o prezidentskou nominaci, senátorka Elizabeth Warrenová.

Vermontský senátor Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, podle očekávání ovládne svůj domovský Vermont a kromě Kalifornie patrně také Colorado a Utah.

S napětím se rovněž očekávaly výsledky miliardáře Michaela Bloomberga, pro nějž bylo superúterý prvním volebním testem. Podle odhadů však Bloomberg zatím dokázal ovládnout pouze klání na souostroví Americká Samoa, které je nezačleněným územím USA. Podle agentury AP dnes vystoupí s projevem, kde sdělí, zda po dnešních neuspokojivých výsledcích zůstane v boji o prezidentskou nominaci.

Banky utíkají z Turecka. Vadí jim Erdoganova politika i slabá ekonomika

Primární volby o demokratickou nominaci pro letošní prezidentské volby v USA se v úterý konají v celkem 14 státech. Rozdělí se při nich 1344 delegátů letního nominačního sjezdu, tedy o něco víc než třetina jejich celkového počtu. Podle neúplných výsledků zatím Biden získal na svou stranu 175 delegátů, Sanders nejméně 153, Bloomberg pouhých osm a Warrenová ještě o jednoho delegáta méně.

Nejvíce delegátů, celých 415, si kandidáti rozdělí v Kalifornii. Po sečtení 30 procent hlasů tu vede s 28 procenty Sanders, následován Bloombergem s 19 a Bidenem s 18 procenty.

„Jsme docela naživu,“ prohlásil Biden ke zveřejňovaným prozatímním výsledkům během superúterý. „A nenechte se mýlit. Tato kampaň pošle (amerického prezidenta) Donalda Trumpa balit kufry,“ dodal.

Sanders oslovuje mladé a opomíjené. Jeho vize však děsí Wall Street

Sebevědomě se po zveřejnění částečných výsledků vyjadřoval i Sanders. „Vyhrajeme, protože lidé chápou, že je to naše kampaň, naše hnutí, které má největší šance porazit Trumpa,“ uvedl senátor. „Nemůžete porazit Trumpa se stejně zastaralou politikou.“

Sanders dosud platil za favorita na zisk největšího počtu delegátů ze 14 hlasujících států. Pokud by se mu podařilo vytvořit si před rivaly dostatečný náskok, mohlo by podle řady pozorovatelů úterní hlasování nominační souboj definitivně rozhodnout v jeho prospěch.

Kandidatura Bidena minulý týden zaznamenala vzpruhu v podobě jasného vítězství v primárkách v Jižní Karolíně. Na podporu jeho boje o demokratickou nominaci do prezidentských voleb navíc vystoupili někdejší starosta města South Bend Pete Buttigieg, senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová a bývalý texaský kongresman Bete O'Rourke, kteří z volebního klání o Bílý dům již odstoupili.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!