Juncker: Vedeme s Polskem dialog, tamní dění není jen vnitřní záležitost | E15.cz

Juncker: Vedeme s Polskem dialog, tamní dění není jen vnitřní záležitost

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise nyní vede s Varšavou o stavu právního státu v zemi dialog, a tak nemá smysl uvažovat o možném trestání Polska, řekl dnes novinářům předseda komise Jean-Claude Juncker. Polsko na tiskové konferenci označil za významného člena unie.

„Je to dialog, nechci věc dramatizovat. Ale byl bych rád, aby naši polští přátelé brali tuto otázku vážně,“ poznamenal šéf evropské exekutivy. Ta ve středu rozhodla zahájit - především v souvislosti s vývojem okolo polského ústavního soudu - sledování stavu právního státu v Polsku, tedy první etapu několikastupňového procesu, ustaveného v roce 2014.

Chybou by tak podle Junckera byl dojem, že komise má něco proti Polsku, které prý on osobně obdivuje. Není však pravdivý názor, že dění okolo ústavního soudu a veřejnoprávních médií je jen vnitřní polskou záležitostí a že komise nemá v této souvislosti žádné kompetence. „Nemíchejme Polsko a polskou vládu,“ poznamenal.

„Máme pochybnosti a snažíme se zjistit, zda jsou oprávněné,“ poznamenal šéf komise. Existuje podle něj například prostor pro úpravy v některých polských zákonech.

Přečtěte si rozhovor s Maciejem Szymanowským:

Teoreticky a po několika etapách diskusí může věc skončit rozhodnutím ostatních členských zemí o tom, že Polsko systematicky porušuje základní hodnoty unie a poté také pozastavením některých jeho unijních práv. Juncker připomněl, že jedním ze vstupů do rozhodování komise o dalším postupu bude také názor expertů štrasburské Rady Evropy.

„Nedává tak smysl, i když to někteří kolegové politici dělají, upozorňovat polskou a evropskou veřejnost na použití článku sedm,“ poznamenal Juncker. Právě sedmý článek unijní smlouvy se zabývá rozhodováním členských zemí o tom, že jeden stát z jejich středu závažně a trvale porušuje základní unijní hodnoty.

Musely by se shodnout jednomyslně, Maďarsko už ale dalo najevo, že takový postup nepodpoří. Kvalifikovaná většina zemí by pak stačila k rozhodnutí o konkrétní podobě pozastavení polských práv v unii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video