Kambodža před blížícími se volbami uvěznila šéfa opozice | E15.cz

Kambodža před blížícími se volbami uvěznila šéfa opozice

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kambodžská prokuratura obvinila šéfa opozice Kema Sokhu z velezrady, hrozí mu až třicet let vězení.

Autoritativní vláda jihoasijské země Sokhu viní ze spiknutí, které mělo údajně vést k jejímu svržení za podpory Spojených států amerických. Žaloba disidenta viní z kolaborace s cizí mocností. Vychází přitom z jeho předvolebního klipu z roku 2013, v němž Sokha hovořil o tom, že by země pod jeho vedením začala s USA více spolupracovat. 

Disidentova dcera Kem Monovithya a mluvčí Sokhovy opoziční strany uvedla, že se po otcově zatčení partaj dostala do těžké krize a hrozí jí úplná likvidace. Podle ní se jedná o zřejmě účelovou akci, která má zlikvidovat kambodžský disent před volbymi, které proběhnou příští rok.

"Jsme velmi znepokojeni a vůbec nevíme, jak bude strana dál fungovat, protože spolu s otcem bylo zatčeno pod různými záminkami patnáct dalších disidentů," řekla mluvčí CNRS. Se zatčením Kema Sokhy vzrůstá i vládní tlak na nezávislé sdělovací prostředky a ve světových médiích se již množí pochybnosti, jak spravedlivé budou příští kambodžské volby.  

Kem Monovithya pro agenturu AFP uvedla, že otec byl zatčen minulou středu po policejní prohlídce domu. Poté byl deportován do věznice s maximální ostrahou.

Zemi přes třicet let prakticky řídí nyní šestašedesátiletý premiéh Hun Sen, který svou kariéru zahájil v řadách bojovníků Rudých Ghmerů. Ovšem neexistují žádné důkazy, že by se podílel na známé genocidě obyvatelstva. Příští volby ale znamenají pro Čínou podporovaného premiéra nejtěžší boj, protože opozice v asijské zemi výrazně posílila.

Oponenti premiéra obviňují z toho, že se bojí o volební výsledek a proto chce předem zlikvidovat opozici. K opozičním hlasům se okamžitě přidala Evropská unie, která vyzvala kambodžskou vládu k propuštění disidenta. Už jen proto, že má mít jako poslanec zaručenu imunitu. Vážné znepokojení vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí. 

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.