Kdo může vystřídat Mayovou? Do čísla 10 se chtějí stěhovat hlavně vládní odpadlíci | E15.cz

Kdo může vystřídat Mayovou? Do čísla 10 se chtějí stěhovat hlavně vládní odpadlíci

Štěpán Bruner

Britskou ministerskou předsedkyni Theresu Mayovou čeká dnes večer klíčové hlasování, které rozhodne nejen o jejím pokračování v čele Konzervativní strany, ale i o osudu současné vlády. Kdo může Mayovou nahradit, pokud jí spolustraníci vysloví nedůvěru? Mezi favority řadí britská média bývalého šéfa britské diplomacie Borise Johnsona, s dalšími potenciálními kandidáty se můžete seznámit ve fotogalerii.

Mayová musí při hlasování o nedůvěře, které by se mělo uskutečnit mezi 19. a 21. hodinou středoevropského času, získat na svou stranu nejméně 158 z 315 poslanců Konzervativní strany. Za ministerskou předsedkyni se dosud veřejně postavilo nejméně 122 poslanců. Britská média ale upozorňují, že takto deklarovaný záměr ještě neznamená, že tito poslanci Mayovou při hlasování skutečně podrží. Jak napsal list The Guardian, sázkové kanceláře dávají Mayové šanci na úspěch 77 procent.

Předseda vlivného konzervativní klubu v dolní komoře britského parlamentu Graham Brady, který inicioval hlasování o nedůvěře, si může být jist podporou přinejmenším 48 poslanců. Ti Bradymu předali dopisy žádající o zahájení procesu vyslovený nedůvěry lídryni strany a formálně tak podpořili úsilí o sesazení Mayové.

Pokud by Mayová prohrála, budou konzervativci hledat nového lídra. Z kandidátů by prostřednictvím korespondenčního hlasování rozhodovali všichni členové konzervativní strany. Vítěz by se pak automaticky stal i britským ministerským předsedou.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!