Kim Čong-un: KLDR zastavuje s okamžitou platností jaderné a raketové testy | E15.cz

Kim Čong-un: KLDR zastavuje s okamžitou platností jaderné a raketové testy

Severokorejská raketa
Severokorejská raketa
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR s okamžitou platností zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu země. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA o tom dnes informovala jihokorejská agentura Jonhap. Zprávu uvítal americký prezident Donald Trump, stejně jako jihokorejský prezident a ruské a čínské ministerstvo zahraničí. Opatrnější byl japonský premiér Šinzó Abe, podle něhož je zapotřebí, aby se KLDR zbavila jaderných zbraní.

"Od 21. dubna Severní Korea zastaví své jaderné testy a vypouštění mezikontinentálních balistických raket," uvedla Jonhap s odvoláním na KCNA. Severní Korea také uzavře jadernou testovací střelnici, aby "dokázala, že dodržuje svůj závazek přerušit jaderné testy", dodaly agentury.

Podle KCNA Kim zdůvodnil tento krok mimo jiné tím, že nyní KLDR zaměří úsilí na hospodářský růst a na mír na Korejském poloostrově. Podle něj jeho země už nepotřebuje provádět jaderné testy ani zkoušky mezikontinentálních balistických raket, neboť vývoj svých jaderných zbraní již završila.

"To je velmi dobrá zpráva pro Severní Koreu a svět - velký pokrok!" reagoval na twitteru Trump, který zároveň dodal, že se těší na chystaný summit s Kim Čong-unem.

Vesměs pozitivně reagovaly na zprávu z Pchjongjangu Soul, Peking a také Moskva, která v této souvislosti vyzvala Jižní Koreu a USA ke snížení vojenské aktivity na Korejském poloostrově. Rozhodnutí Severní Koreje ocenil i japonský premiér Abe, ale zároveň zdůraznil, že je nutné, "aby tento krok vedl k úplné a ověřitelné denuklearizaci".

Analytici v prvních hodnoceních poukazují právě na to, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Pchjongjang chystal vzdát již existujících jaderných zbraní. Rozhodnutí KLDR podle nich může být důkazem odhodlání vyjednávat, ale i rostoucí sebejistoty tamního režimu. Někteří znalci korejské problematiky ale také upozorňují na to, že Pchjongjang v minulosti často a náhle svá rozhodnutí odvolal.

Mnozí odborníci považují severokorejskou vstřícnost za výsledek již velmi citelných ekonomických dopadů sankcí Rady bezpečnosti OSN, které podle všeho již mnohem poctivěji než dříve dodržuje především Čína, hlavní spojenec KLDR.

KLDR dosud hájila nutnost pokračovat v raketových a jaderných zbrojních programech, navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Tvrdila, že jde o nezbytný odstrašovací prostředek kvůli nepřátelskému postoji USA, jež mají od korejské války z let 1950 až 1953 na jihokorejském území 28 500 vojáků.

Kim Čong-un svůj krok oznámil týden před plánovaným mezikorejským summitem. S jihokorejským prezidentem se má sejít v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon. Půjde o první vrcholnou schůzku po více než deseti letech.

Jižní Korea v těchto dnech naznačila, že chce zahájit rozhovory o oficiálním ukončení války na Korejském poloostrově. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video