Klaus: Zavedení eura bylo znásilněním ekonomiky, za něž dnes platíme | E15.cz

Klaus: Zavedení eura bylo znásilněním ekonomiky, za něž dnes platíme

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Sedmicka

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus pokračuje ve svých útocích na společnou evropskou měnu. Na summitu prezidentů zemí visegrádské skupiny (V4) v Budapešti dnes prohlásil, že vytvoření eura bylo znásilněním ekonomických zákonitostí a nešťastným politickým krokem, jehož důsledky se projevují v problémech dnešní eurozóny.

Klaus je dlouhodobým kritikem eura a nynější krizi eurozóny přikládá tomu, že ustavení jednotné měny nerespektovalo rozdílnou situaci ekonomik členských zemí. „Nešťastným vítězstvím politiky nad ekonomikou bylo před deseti lety vytvoření jednotné evropské měny eura. To byl opět příklad, kdy politika se pokusila znásilnit a zvrátit ekonomické zákonitosti, a důsledky tohoto kroku vidíme velmi jasně všichni v dnešní Evropě,“ řekl.

Částečně se tak shoduje s názorem amerického ekonoma Kashe Mansoriho. Ten nedávno prohlásil, že časté obviňování periferních zemí eurozóny z toho, že zavinily dluhovou krizi svou nezodpovědnou rozhazovačností a hromaděním dluhů, se nezakládá na pravdě. Za současnými problémy Mansori vidí systémové faktory – samotné zavedení eura a z toho vyplývající následný ohromný příliv kapitálu do periferních ekonomik.

Klaus ocenil, že summit prezidentů začal akcí na akademické půdě. Ve svém projevu apeloval na studenty ekonomie, aby se poučili z chybných pokusů o to, aby politika diktovala ekonomiku. Jedním za takových příkladů byl podle něj právě vznik eura.

Český prezident hned v úvodu setkání prezidentů V4, které se zřejmě nevyhne debatě o ekonomické situaci v regionu a dluhové krizi v eurozóně, ostře zopakoval svou tradiční kritiku dnešní EU. Opakuje se podle něj situace z dob komunismu, kdy se politika pokoušela diktovat ekonomiku. Příkladem je prý i prosazování sociální tržní ekonomiky. „To adjektivum sociální je nadbytečné, stačilo by tržní,“ poznamenal Klaus.

V4 sdružující Polsko, Maďarsko, Slovensko a Českou republiku Klaus označil za skupinu spřátelených zemí s podobnými zájmy a užitečné diskusní fórum. Zdůraznil, že V4 nemá žádný úřad a nechce soupeřit s jinými integračními projekty.

Budapešťský summit hlav států V4 se koná v jubilejním roce dvacátého výročí založení V4. V sobotu čeká prezidenty plenární jednání, které se odehraje přímo na hradě Visegrádu, který dal uskupení středoevropských zemí jméno. Po politických rozhovorech hlavy států uvidí rytířský turnaj a summit uzavřou plavbou lodí zpět do Budapešti.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video