Koalice japonského premiéra Abeho nejspíš získala dvoutřetinovou většinu | e15.cz

Koalice japonského premiéra Abeho nejspíš získala dvoutřetinovou většinu

Japonský premiér Šinzó Abe
Japonský premiér Šinzó Abe
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: President of the European Council via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládnoucí koalice japonského premiéra Šinzóa Abeho získala podle prvních odhadů v nedělních předčasných volbách dvoutřetinovou většinu v 475členném parlamentu. Jednobarevnou vládu ale premiérova Liberálnědemokratická stran (LDP) zřejmě sestavit nedokáže. Abe vypsal hlasování dva roky před řádným termínem, aby získal nový mandát pro svou politiku usilující o oživení třetí největší ekonomiky světa, která od počátku 90. let stagnuje. Volební účast byla velmi slabá.

Vyhrané volby stávajícímu premiérovi kromě hospodářských reforem usnadní také zavedení některých nepopulárních opatření, jakými jsou obnova provozu jaderných elektráren či schválení změny ústavy, jež by poprvé od druhé světové války japonským vojákům umožnila bojovat v zahraničí. Dvoutřetinová většina umožňuje přehlasovat horní komoru, pokud ta nějaký návrh zákona vrátí.

Většina průzkumů uskutečněných při odchodu voličů z hlasovacích místností naznačuje, že současná vládní koalice by mohla získat více než 317 křesel. Udržela by si tak absolutní většinu, která jí umožňuje hladce prosadit zákony. Hlavní opoziční strana Demokratická strana Japonska (DPJ) by podle průzkumu měla získat 62 křesel.

Abe profitoval z roztříštěnosti opozice

LDP měla doposud v parlamentu 295 křesel a její koaliční partner, Strana spravedlnosti a čistoty (Kómeitó), 31 křesel. Parlament má však nyní o pět členů více, než bude mít nově zvolený parlament.

Podle analytiků Abe profitoval mimo jiné z roztříštěnosti opozičního tábora. Jeho hlavní konkurent, DPJ, byla u moci v letech 2009 až 2012, ale ztratila důvěru voličů vzhledem k neschopnosti naplnit předvolební sliby a nepřesvědčivému vedení země po zemětřesení, přívalové vlně cunami a havárii jaderné elektrárny z roku 2011.

Volební místnosti se uzavřely ve 20:00 místního času (12:00 SEČ). Podle prvních odhadů volby provázela rekordně nízká volební účast. Nejnižší volební účast v poválečné historii byla doposud v roce 2012, kdy činila 59,3 procenta. Většina Japonců tyto volby považuje za zbytečné a pochybuje o Abeho strategii, které se přezdívá Abenomics.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery