Krize Řecka ohrožuje zejména české exportéry | E15.cz

Krize Řecka ohrožuje zejména české exportéry

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Skoda Power

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Současná Krize Řecka dopadá zejména na české exportéry, kteří by si měli hledat pro své výrobky nové destinace. Ohrožena je více než miliarda korun jejich pohledávek. Klidné spaní zatím mohou mít cestovní kanceláře, přiměřeně obezřetní musí být dovozci. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků.

Exporty českých podnikatelů do Řecka nedosahují ani čtvrt procenta celkového vývozu, téměř jisté výpadky dodávek tedy nebudou mít na celkovou ekonomiku prakticky žádný dopad. Přesto objem aktuálních pohledávek exportérů přesahuje miliardu korun.

Tyto pohledávky jsou podle asociace s ohledem na jejich zajištění vysoce ohrožené. Většina z nich je vázána na dodací podmínky dokumentárního akreditivu, který je vázán na plnění řeckých bank. Situace je komplikovaná i proto, že i když neplnění podmínek dokumentárního akreditivu ze strany řeckých bank by částečně mohlo přejít na banky domácí, tak není zřejmé, jak se bude postupovat při případném bankrotu země.

Nedostatek cash flow řeckých firem

S ohledem na nemožnost zajistit aktuální pohledávky přecházejí exportéři na takzvanou hladkou platbu, což vzhledem k nedostatku cash flow (toku hotovosti) řeckých firem zásadně redukuje objemy vývozů do Řecka. Zásadními exportními produkty jsou dopravní prostředky a zboží informačních a komunikačních technologií. Případný přechod na novou řeckou měnu by významně omezil export tuzemského zboží do Řecka.

Importéři zatím podle analýzy nemusejí podléhat panice. Pro celkovou ekonomiku je dovoz z Řecka zanedbatelný. Prudce ale roste meziročně objem dovezených léčiv, a to o 120 procent. Dlouhodobě jsou klíčovým zbožím potraviny, zejména ovoce a zelenina. I když nejsou dovozci, na rozdíl od exportérů, bezprostředně ohroženi finančně, dochází ke zpomalování dodávek z řecké strany. Případné zhoršování pozice Řecka či přechod k vlastní měně by pro ně mohl znamenat zajímavé obchodní příležitosti, neboť by pravděpodobně došlo ke snížení cen vlivem oslabení nové řecké měny.

350 tisíc Čechů ročně

Českých občanů vycestuje do Řecka téměř 350 tisíc, což je o řád více než řeckých turistů směrem do ČR. V tuto chvíli zájem o cestování do Řecka neopadá, pokud Řekové budu schopni zajistit i základní obslužné služby, jako je lékařská péče, chod lékáren a běžný turistický servis, není mezi cestovními kancelářemi důvod k větší nervozitě. Tím spíše, že ceny se nyní v Řecku spíše snižují a případný přechod k nové měně by zájezdy ještě zlevnil, míní asociace.

„Vzájemný obchod mezi českými a řeckými podnikateli celkově není pro naší ekonomiku nikterak mimořádný, přesto musíme vnímat více než miliardu nezaplacených pohledávek od řeckých obchodních partnerů. Jde zcela jednoznačně o vysoce ohrožené platby, a to i přesto, že byly v různých formách garantovány tamními bankami. Naši podnikatelé nyní nejenže nedodávají, ale ani neinkasují za dávno dodané zboží. Je třeba natvrdo říci, že řecké firmy neplatily ani v minulosti dobře a teď je prakticky nemožné obdržet jakoukoliv platbu,“ upozornil předseda asociace Karel Havlíček.

„Platební morálka se v Řecku zhoršila již minulý rok. Nyní je situace s vymahatelností pohledávek ještě horší. V nejistých dobách je důležité žádat alespoň částečné úhrady předem a průběžně monitorovat klientovu situaci. Spíše než vyčkávat, doporučujeme nyní udržovat kontakt s klienty a domlouvat částečné úhrady za dodávky pro případ, že přijdou kapitálová opatření nebo snad paralelní měna,“ komentoval jednatel inkasní společnosti EOS KSI Vladimír Vachel. Současně lze podle něj do vyjasnění situace omezit dodávky nebo se pokusit sjednat pojištění pohledávky.

Případné vystoupení Řecka z eurozóny by mělo podle materiálu, který minulý týden v souvislosti s řeckou ekonomickou krizí projednala vláda, na českou ekonomiku pouze malý přímý dopad. Odchod země z eurozóny je pravděpodobnější po nedělním referendu, ve kterém Řekové odmítli návrhy věřitelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video