Krvavý benzín: v Bulharsku se prý prodává palivo od Islámského státu

Čerpací stanice společnosti Rompetrol v bulharské Plovdivi, ilustrační foto

Čerpací stanice společnosti Rompetrol v bulharské Plovdivi, ilustrační foto Zdroj: CC BY SA 2.0: Minale Tattersfield via Flickr

Na čerpacích stanicích v Bulharsku se prodává benzin pocházející od radikálního hnutí Islámský stát (IS), které se zmocnilo rozsáhlých území v Sýrii a Iráku. Napsal to bulharský list Trud s odvoláním na spolehlivý zdroj v celní správě.

Skutečností je, že po celém Bulharsku se v posledních dnech uskutečňují rozsáhlé kontroly benzinových pump. Úřad pro boj s organizovaným zločinem (GDBOP) a tajná služba DANS podle Trudu potvrdily, že v hlavním městě Sofii a v dalších 15 oblastech země se provádějí speciální prověrky a týkají se více než 50 obchodních objektů. Obě instituce ale odmítly komentovat informaci o palivu pocházejícím od IS.

Podezření vychází ze satelitních snímků Spojených států a Ruska, píše dále deník. Na základě zjištěného schématu naftu a benzin dopravují tankery do přístavů ve Varně a Burgasu. Podle dokumentace je toto palivo vypravováno z oficiálního skladu v Řecku v rámci vnitřních dodávek v Evropské unii.

Elektronický systém řízení námořní dopravy ale zaznamenal, že před plavbou do Řecka a poté do Bulharska tankery dělají neobjasněné zastávky v sedmi tureckých přístavech v Černém a Středozemním moři. Předpokládá se, že právě tam nakládají palivo pocházející od různých tureckých obchodníků a z území, jež v Sýrii a Iráku ovládá Islámský stát.

Nízká kvalita

Tyto pašované ropné produkty se dobře poznají, protože nízkou kvalitou nesplňují evropské normy. Je to způsobeno špatnou technologií zpracování v rafinériích. Nízká kvalita je signálem, že toto palivo nepochází z řeckých skladů a že tankery v Řecku kotví jen proto, aby náklad získal potřebné dokumenty.

Rusko po incidentu se sestřelením svého letadla tureckou armádou obvinilo na přelomu listopadu a prosince Turecko, že je hlavním odběratelem ropy od Islámského státu. Do tohoto byznysu je prý zapleten i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina, což Erdogan důrazně popřel.

Moskva své tvrzení podepřela družicovými záběry zachycujícími kolony cisteren na tureckých hranicích a podle generála Sergeje Rudského z generálního štábu ruských ozbrojených sil byly odhaleny tři hlavní trasy, kterými se ropa ze Sýrie a Iráku dostává do Turecka.

IS vydělává miliony dolarů denně prodejem ropy. Kupuje ji i Evropa

Bývalý izraelský generál: Rusko v Sýrii působí jako zmatený medvěd