Kurdové čekají útok spojenců Turecka, opevňují se v severosyrském městě | E15.cz

Kurdové čekají útok spojenců Turecka, opevňují se v severosyrském městě

ČTK

Milice syrských Kurdů YPG se údajně připravují na obranu města Manbidž, které v polovině tohoto měsíce dobyly spolu s dalšími z rukou radikálů z Islámského státu (IS). Do severosyrského města posílají další zbraně i bojovníky, uvedl zdroj agentury Reuters. Zástupce Kurdů ale zprávu popřel. Milice YPG se prý z oblasti Manbidže stáhly.

Manbidž v polovině srpna dobyla koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), jejíž součástí jsou i milice YPG. Při postupu na město je ze vzduchu podporovaly i stroje mezinárodní koalice vedené USA. SDF se nyní obává, že na Manbidž zaútočí síly podporované Tureckem, které se snaží zabránit dalšímu postupu kurdských milic na severu Sýrie. Ankara nechce dopustit, aby Kurdové ovládli souvislý pás území u turecké hranice.

Těžká volba mezi spojenci: Američané podpořili turecký plán proti Kurdům

Minulý týden Ankara zahájila ofenzivu na syrské území s cílem zabránit syrským Kurdům ve sjednocení východních a západních regionů v Sýrii. Obává se totiž, že by úspěchy Kurdů v Sýrii posílily i kurdské separatisty na jihovýchodě Turecka, s nimiž Ankara bojuje.

Podle zdroje z bezpečnostních složek citovaného agenturou Reuters se syrští povstalci podporovaní Tureckem nyní pokusí Manbidž dobýt, a oslabit tak pozici Kurdů. YPG proto do města podle něj začala na nákladních vozech a v minibusech svážet své zbraně a bojovníky ze severovýchodní Sýrie.

Podívejte se na fotogalerii z boje Kurdů s Islámským státem

Samotné milice syrských Kurdů minulý týden uvedly, že se jejich bojovníci z Manbidže stáhli, aby tak nedali záminku pro útok na město. Dnešní informace o vysílání bojovníků YPG do Manbidže zástupce Kurdů v Sýrii rezolutně popřel. Všichni členové syrských kurdských milic se podle něj stáhli za řeku Eufrat, která protéká asi 20 kilometrů východně od města. Obranu Manbidže a Džarábulusu sice koalice SDF podle něj posiluje, mezi nově přicházejícími bojovníky ale prý nejsou členové YPG.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!