Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny syrského města Kobani | E15.cz

Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny syrského města Kobani

Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny syrského města Kobani
Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny Kobani (na snímku z 26. ledna 2015).
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Kurdské jednotky vytlačily islámské radikály ze syrského pohraničního města Kobani, o které se bojuje od loňska. V rukou Kurdů je podle posledních zpráv syrské exilové organizace ochránců lidských práv už celé město, které loni padlo do rukou Islámskému státu (IS). Pentagon je však v hodnocení situace opatrnější. Irácká armáda dnes mezitím oznámila vlastní vojenský úspěch proti IS. Porazila prý jeho síly v provincii Dijála, která leží severně od Bagdádu.

Kurdské milice vytlačily IS z Kobani a mají nyní pod kontrolou už celé město, oznámili dnes podle agentury AFP syrští exulanti, kteří situaci monitorují z Londýna. Podle jejich zdrojů se bojovníci IS stáhli do okolí Kobani.

Zprávy o situaci na tomto bojišti ale nejsou jednoznačné. Některé zdroje totiž uvádějí, že v některých výběžcích na okrajích Kobani se džihádisté ještě drží. Také americké ministerstvo obrany je v hodnocení situace obezřetnější. „Ještě nejsem připraven říci, že bitva je tam vyhraná. Boj pokračuje. Ale pokud jde o tuto chvíli, spřátelené síly… věřím, postupují,“ řekl podle agentury Reuters k dění kolem Kobani mluvčí Pentagonu plukovník Steve Warren.

Kurdské město Kobani leží na hranici s Tureckem a pro Kurdy má jeho udržení mimořádný význam. IS loni začal zabírat sever Sýrie a také Iráku, avšak lidé z Kobani se nenechali zlomit. Tamní Kurdové se chopili zbraní a začali proti IS bojovat. Na pomoc jim v září přišla mezinárodní koalice, která poslala proti IS letadla. Nálety koordinují Spojené státy a účastní se jich několik jejich arabských spojenců.

Pomoc syrským soukmenovcům poskytli také iráčtí Kurdové. Vyslali do Sýrie několik set vlastních pešmergů, kurdských milicionářů, kteří dovezli těžké zbraně, jichž se obráncům Kobani nedostávalo.

Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny Kobani (na snímku z 26. ledna 2015).Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny Kobani (na snímku z 26. ledna 2015).Autor: CTK
Kurdové prý vytlačili islamisty z většiny Kobani (na snímku z 26. ledna 2015).

Na 200 tisíc obyvatel města na útěku

Kvůli bojům o Kobani se dalo na útěk do Turecka na 200 tisíc lidí. Turecko o víkendu otevřelo na své straně hranice tábor pro 35 tisíc běženců. V Turecku je přes 20 uprchlických táborů, v nichž žije na 265 tisíc Syřanů. Mimo tato zařízení je v Turecku dalších 1,7 milionu uprchlíků ze Sýrie.

IS vyhlásil loni na části Sýrie a Iráku chalífát, ale koaliční nálety jeho postup zpomalily. Koalice, jejíž operace koordinují USA, dnes oznámila, že od neděle zaútočila na 13 cílů v Iráku a na 21 v Sýrii.

Hraniční provincie pěvně v rukou armády

Provincie Dijála, která leží na hranici s Íránem, je podle dnešní zprávy vojska pevně v rukou armády. „Kontrolujeme všechna města, okresy i kantony Dijály,“ ohlásil generál Abdal Amír Zajdí.

Úspěch v Dijále už v neděli avizoval velitel šíitských brigád, které pomáhají vojsku proti IS. Hádí Amrí řekl, že teď se jeho jednotky zaměří na Tikrít a na Kirkúk. Vojáci a dobrovolníci se snaží odklidit z měst a vesnic výbušniny, které IS za sebou nechává. Amrí prý nařídil svým lidem, aby nechali na pokoji domy a majetek občanů. „Ajatolláh (Alí) Sistání nás požádal, abychom chránili domy lidí a jejich majetek, protože je to naše morální a náboženská povinnost,“ sdělil Amrí. Ajatolláh Sistání je nejvlivnější šíitský duchovní v Iráku a zasadil se kromě jiného o to, že se iráčtí šíité připojili k boji proti sunnitskému IS.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!