Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson | E15.cz

Londýn kývl na další odklad brexitu. Premiér Johnson to ale označil za nechtěné prodloužení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Velká Británie souhlasí s odkladem svého odchodu z Evropské unie na 31. leden 2020. V dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi to v pondělí potvrdil britský premiér Boris Johnson, kterého k dojednání nového odkladu donutil britský parlament. Předseda vlády přitom nový odsun brexitového data označil za "nechtěné prodloužení britského členství v EU", které "poškozuje naši demokracii a vztahy" Londýna se zbytkem EU. Vyzval zároveň unijní státy, aby jakékoli další zdržení brexitu vyloučily.

"Jak dobře víte, nemám možnost... učinit nic jiného, než potvrdit formální souhlas Spojeného království s tímto odkladem," napsal Johnson. Reagoval tak na pondělní dopolední Tuskovo oznámení, že unijní "sedmadvacítka" schválila britskou žádost o tříměsíční posun termínu brexitu, se kterým se počítalo tento čtvrtek.

Johnson se od nového zdržení snaží distancovat, neboť od svého nástupu do čela vlády opakoval, že Británie z EU odejde právě 31. října. K dojednání odkladu jej ale donutil zákon, který proti jeho vůli britský parlament schválil minulý měsíc. Po pondělku už je v podstatě jisté, že Británie tento týden z unie nevystoupí.

"Musím dát jasně najevo svůj názor, že toto nechtěné prodloužení britského členství v EU poškozuje naši demokracii a vztah mezi námi a našimi evropskými přáteli," pokračuje dopis britského premiéra. Ten vlády unijních zemí vyzval, aby jasně řekly, že další odklad po 31. lednu "není možný". "Je to víc než dost času na ratifikaci naší dohody," uvedl ministerský předseda ohledně upravených podmínek brexitu, které vzešly z posledního unijního summitu.

Po potvrzení z Londýna může začít proces formálního schvalování odkladu v členských zemích EU, který by měl trvat 24 hodin. "Písemný proces EU27 pro formalizaci rozhodnutí bude zahájen brzy," uvedl na twitteru po zveřejnění Johnsonova dopisu Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Tříměsíční odklad brexitu poskytuje Británii možnost uspořádat předčasné volby, které by mohly zahýbat s patovou situací v britském parlamentu. Johnson napsal Tuskovi, že se obává, že současný parlament by nikdy brexitovou dohodu neratifikoval, a proto usiluje o předvánoční parlamentní volby. Dolní sněmovna přitom minulý týden v principu podpořila prováděcí zákon k brexitové dohodě, vláda ale jeho schvalování pozastavila, protože poslanci chtěli na jeho projednání více času než navrhované tři dny.

V Dolní sněmovně v pondělí Johnson prohlásil, že volby ve druhém prosincovém týdnu by přinesly "okamžik pravdy" a ukončily parlamentní pat. "Máme výtečnou (brexitovou) dohodu, výbornou dohodu pro celé Spojené království, a povedeme kampaň na základě této dohody," řekl premiéra.

O vyvolání předčasných voleb má v pondělí dolní komora britského parlamentu hlasovat kolem 20. hodiny SEČ. Vláda ale k prosazení svého plánu potřebuje hlasy dvou třetin poslanců, přičemž v Dolní sněmovně nedisponuje ani prostou většinou. Opozice s návrhem rozpustit příští týden parlament a uspořádat volby 12. prosince nesouhlasí.

Podle lídra labouristů Jeremyho Corbyna premiérovi nelze důvěřovat v tom, že by volby skutečně vypsal na 12. prosince a nikoli na pozdější termín. Hlavní opoziční strana prý uznává potřebu nových voleb, nebude ale souhlasit s jejich vyvoláním, dokud "definitivně" nezmizí riziko brexitu bez dohody a datum hlasování nebude ukotvené zákonem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video