Lukašenko slíbil nové volby, podmínil je však přijetím ústavy | E15.cz

Lukašenko slíbil nové volby, podmínil je však přijetím ústavy

ČTK

Share on Facebook Messenger

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který nyní čelí největším protestům za celých 26 let svého autoritářského vládnutí, nejprve znovu odmítl volání opozice po nových prezidentských volbách, později ale podle ruské tiskové agentury RIA Novosti možnost jejich konání připustil - ovšem až po přijetí nové ústavy. Lukašenkova hlavní soupeřka Svjatlana Cichanouská mezitím prohlásila, že je připravená postavit se do čela národa, a její štáb vyzval ke generální stávce za Lukašenkovo odstoupení.

O situaci v zemi ležící mezi Ruskem a východním okrajem Evropské unie budou ve středu jednat nejvyšší představitelé členských států EU. V úterý se Běloruskem bude podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka zabývat česká Bezpečnostní rada státu. Americký prezident Donald Trump novinářům řekl, že v Bělorusku panuje hrozná situace, kterou USA bedlivě sledují

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách z neděle 9. srpna, po kterých úřady pošesté vyhlásily Lukašenka vítězem, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Značná část Bělorusů ale tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a za skutečnou vítězku pokládá Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy.

„Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (...) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě - pokud si to budete přát - lze uspořádat volby - parlamentní, prezidentské i místní,“ řekl Lukašenko při návštěvě minské továrny MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

Dříve dnes přitom Lukašenko prohlásil, že k novým prezidentským volbám jej nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb. „Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem,“ řekl a zdůraznil: „Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete.“

„Vyzýváme všechny pracovní kolektivy, aby se přidaly se k časově neomezené stávce s požadavkem odstoupení Alexandra Lukašenka a aby vyslaly zástupce stávkových výborů do koordinační rady (pro předání moci),“ uvádí se v prohlášení štábu Cichanouské. „Nynější režim rozumí jen jazyku síly a konkrétních ekonomických škod, a tak budeme muset předvést, že jsme k tomu připraveni,“ vysvětlila šéfka štábu. Členkou koordinační rady se stala například spisovatelka Světlana Alexijevičová, oceněná Nobelovou cenou za literaturu, anebo Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna.

I přes policejní násilí a hromadné zatýkání demonstrantů protesty v Bělorusku sílí. V neděli zažila devítimilionová země největší demonstraci ve své historii, když se v Minsku podle odhadů sešlo na 200 tisíc lidí. Demonstrace za Lukašenkovo odstoupení se konaly i v dalších městech a zároveň propukly stávky v některých klíčových podnicích. Dnešní Lukašenkovy návštěvy v minských továrnách provázelo podle zahraničních médií volání „Odejdi!“ a „Nejsme ovce, jsme lidé!“ Večer se pak tisíce lidí opět sešly před sídlem vlády v centru metropole. „Představitele pořádkových sil není vidět,“ uvedla ruská tisková agentura TASS.

Lukašenko se o situaci opakovaně o víkendu radil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci.

Ruská vojenská pomoc Bělorusku by byla neospravedlnitelnou invazí, která by zničila poslední zbytky běloruské nezávislosti, varoval dnes litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes apeloval na běloruskou armádu, „aby se neprohřešila zásahem proti vlastnímu obyvatelstvu“. Kvůli „možnému ohrožení mezinárodní bezpečnosti“ Estonsko podle agentury AFP vyzvalo k co nejrychlejšímu svolání Rady bezpečnosti OSN, ve které je pobaltská země momentálně jedním z deseti nestálých členů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.