Maďaři chtějí pobídkami přilákat firmy, které po referendu opustí Británii | E15.cz

Maďaři chtějí pobídkami přilákat firmy, které po referendu opustí Británii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: PaulMullet via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská vláda pracuje na seznamu pobídek, které by přilákaly do země firmy, jež po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie opustí ostrovní království, prohlásil maďarský ministr hospodářství Mihály Varga.

Jaké pobídky by měly přesvědčit podniky k přesunu do Maďarska, případně jak daleko tento plán postoupil, ale ministr neupřesnil, podotýká agentura Reuters.

Varga uvedl, že odchod Británie z EU nejspíš postihne Maďarsko dlouhodobě, protože se odrazí v rozpočtu EU, a tím i v prostředcích určených na rozvoj východní Evropy.

Nejde však o bezprostřední následky, protože jednání mezi Británií a EU potrvají nejméně dva roky, takže nebude nutné měnit maďarský rozpočet ani letos, ani v příštím roce.

Ministr také ujistil, že Maďarsko nemá v úmyslu následovat příkladu Británie a opustit EU. „Není zde žádný takový záměr, žádný plán, scénář či myšlenka,“ řekl listu.

Odklad jednání o brexitu poškodí trhy, řekl eurokomisař
Pokud bude Británie se začátkem jednání o odchodu země z Evropské unie čekat do října, kdy plánuje odstoupit premiér David Cameron, způsobí to značnou nejistotu na trzích a poškodí to ekonomiku. Německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk to dnes řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. Přidal se tak k politikům, kteří nyní naléhají na Londýn, aby se po referendu o brexitu s konkrétními jednáními o vystoupení Británie z unie začalo co nejdříve.

„Každý další den nejistoty brání investorům, aby do Británie a také na evropské trhy vložili své peníze,“ řekl eurokomisař. „Cameron a jeho strana způsobí škody, pokud budou čekat do října,“ dodal.

Britští voliči ve čtvrtečním referendu rozhodli o tom, že chtějí své členství v EU ukončit. Není ale jasné, kdy Londýn reálně požádá o zahájení jednání o vystoupení s představiteli EU. Britský ministr financí George Osborne dnes řekl, že aktivaci článku 50 unijní smlouvy, která vystoupení z EU umožňuje, je možné očekávat až poté, co bude mít Londýn jasnou představu o budoucích vztazích s EU. Premiér Cameron po oznámení o své rezignaci uvedl, že vyjednávání s unií bude na jeho nástupci, který by ho měl nahradit do října.

Evropští politici se naproti tomu shodují spíše na tom, že jednání o brexitu by mělo začít co nejdříve a ne až po několika měsících. K rychlému zahájení jednání chtějí Británii vyzvat i čtyři velké frakce Evropského parlamentu.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video