Malajsie staví více přehrad, než využije | E15.cz

Malajsie staví více přehrad, než využije

Petr Horký, reuters

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malajsijský stát Sarawak zachvátila energetická horečka. Staré stromy pralesa ustupují motorovým pilám, aby tu během příštích osmi let vzniklo až 12 přehrad. Místní vláda tvrdí, že díky elektřině z nich region zbohatne, kritici se obávají, že vydělá jen pár vyvolených, místní lidé přijdou o půdu a zbytečně padne cenný letitý prales. Pokud se megalomanské plány politického vedení vyplní, Sarawak bude mít dvacetkrát více elektrické energie, než kolik činí aktuální potřeba.

Otcem myšlenky vodních elektráren pro Sarawak, která má zkratku SCORE, je hlavní ministr Abdul Taib Mahmud, 76letý šéf oblasti, který tu pevnou rukou vládne už třicet let. „Vede Sarawak jako soukromou firmu pro svůj vlastní prospěch,“ řekla agentuře Reuters Clare Rewcastle Brownová, která je jednou z hlasitých Taibových kritiček a autorkou webu Sarawak Report. „Taib chce zničit poslední zbytky lesa a proměnit stát v průmyslový podnik,“ varuje aktivistka. Samotný politik naopak tvrdí, že chce státu pomoci postavit se na nohy.

Hlavního ministra, který zároveň ovládá dvě klíčová ministerstva, už vloni vyslýchala protikorupční policie, ale k soudu nedošlo. Taib je velmi vlivná osoba, jejíž podpora se hodí všem politickým stranám, zvlášť před volbami, které se konají příští rok. Taib, který se po hlavním městě Kuchingu prohání ve svém voze Rolls-Royce, jakákoli nařčení odmítá. Za své bohatství prý vděčí pouze obchodnímu talentu. Taiba ale obhajují i jiní politici. „Vidíte, jakého pokroku v Sarawaku za své vlády dosáhl,“ říká třeba bývalý premiér Mahathir Mohamad. „Chce tu dělat elektřinu, aby sem přivedl průmysl.“

Podle kritiků, především západních ekologických organizací, jsou místní politici napojení na byznysmeny. Pomáhají jim například nízkými daněmi a různými dotacemi. Podle environmentalistů se stavbou zmizí posledních pět procent původního pralesa. Vláda tvrdí, že je území zalesněné ze 70 procent. Podle ekologů ale vláda za les považuje i rychle bující plantáže na palmový olej a plevel.

V zemi chce podle informací představitelů státu investovat několik firem ze Spojených arabských emirátů, Austrálie, Hongkongu, Japonska a Malajsie. Do roku 2030 tu chtějí utratit až 100 miliard dolarů. Proti vyvlastňování už protestují i místní domorodci.

Hlavní rozepře se týkají toho, jestli země bude schopna energii využít. Státní energetická firma říká, že pro 944 megawattů z chystané elektrárny Murum už má kupce. Sarawak energy tvrdí, že bude prodávat elektřinu do Bruneje, Sabahu a Kalimantanu na indonéské části Bornea. K tomu však chybí elektrické vedení.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video