Merkelová: Rusko se nesnaží uklidnit situaci na Ukrajině

Angela Merkelová, německá kancléřka

Angela Merkelová, německá kancléřka Zdroj: ctk

ČTK
ČTK , pav
Rusko nevyužívá svého vlivu na separatisty na východě Ukrajiny, aby pomohlo zastavit tamní násilnosti. V Berlíně to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová před jednáním s polským premiérem Donaldem Tuskem. Vzhledem k neochotě Moskvy přispět k řešení situace je podle kancléřky třeba začít připravovat rozšíření protiruských sankcí. Tusk zdůraznil, že Evropa nesmí být vůči agresivní ruské politice bezradná.

„Dnes ráno jsme mluvila s ruským prezidentem (Vladimirem Putinem) a dala mu jasně najevo, že Ukrajina podnikla celou řadu kroků, aby prosadila závěry dohody z Ženevy. Na druhé straně mi chybí ruské připojení se k ženevskému procesu,“ řekla Merkelová. „Jsem pevně přesvědčena, že Rusko má možnost separatisty na Ukrajině přimět k mírové diskuzi o ústavních změnách na Ukrajině. Dosud se ale neobjevily signály, že by tak činilo,“ doplnila.

Vzhledem k ruské neochotě by podle kancléřky země Evropské unie a skupiny G7 měly začít jednat o dalších sankcích proti Moskvě. „Co nejdříve se kvůli tomu sejdou ministři zahraničí Evropské unie,“ podotkla Merkelová. Zároveň ale zdůraznila, že je třeba pokračovat ve snaze o diplomatické řešení situace na Ukrajině a v přípravě ukrajinských prezidentských voleb, které se mají konat v květnu.

Tusk zdůraznil, že EU v minulosti vždy byla solidární s lidmi, jejichž svoboda byla ohrožena. Podle polského premiéra nesmí unie tyto své hodnoty na Ukrajině obětovat. „Evropa nesmí zůstat bezradná vůči násilí, vůči agresivní politice, kterou nyní vidíme na východě,“ řekl Tusk. Vyzval také k přehodnocení vztahů s Ruskem. „Neumím si představit, že by Evropa mohla zastávat pozici, kdy bude udržovat zdání, že se nic neděje,“ dodal.

Tusk: Bezpečnost Evropy zaručí energetická nezávislost

V souvislosti se změnou postoje EU vůči Rusku prosazuje Tusk zejména vytvoření energetické unie, která by snížila závislost evropských zemí na dovozu ruského plynu. „Největší současnou výzvou je bezpečná Evropa. A jedním z prvků, které bezpečnost zaručí, je energetická nezávislost,“ prohlásil Tusk.

Podle návrhu polského premiéra by měla EU společně nakupovat plyn od zahraničních dodavatelů, což zlepší její vyjednávací pozici a zároveň jí to umožní zajistit si zdroj této suroviny i mimo Rusko. Tusk také předpokládá, že by v případě výpadku dodávek plynu do jedné z evropských zemí její zásobování zajistili ostatní členové EU. „I v této oblasti se musí projevit rčení jeden za všechny, všichni za jednoho,“ řekl dnes polský premiér.

Merkelová vyjádřila Tuskově návrhu podporu. Podle ní je ale třeba vyřešit detaily toho, jak by energetická unie na každodenní bázi fungovala. Kancléřka podotkla, že kromě společných nákupů od dodavatelů mimo EU by bylo také třeba plně dokončit vnitřní energetický trh unie a zlepšit infrastrukturu pro tok plynu.