Na železničních přechodech zemřou desítky Poláků ročně. Země instaluje kamery a zavedla vysoké pokuty

Železniční přejezdy v Polsku

Železniční přejezdy v Polsku Zdroj: youtube/Martin96

Železniční přejezdy v Polsku
Železniční přejezdy v Polsku
Železniční přejezdy v Polsku
Železniční přejezdy v Polsku
Železniční přejezdy v Polsku
6 Fotogalerie
Roman Šitner

U našeho severního souseda se signalizace na železničních přejezdech nebrala příliš vážně. Teď se to tvrdým přístupem snaží změnit. Pokuty mohou Čechy zaskočit.

Článek vyšel na Auto.cz.

Loni v Polsku na železničních přejezdech zemřelo 49 lidí. Jedna z nejhorších nehod se stala v listopadu. V autě, které vjelo pod vlak, zemřelo pět lidí. Šlo o tři generace jedné rodiny včetně dvou malých dětí.

Z přestupků na železničních přejezdech se staly ty nejpřísněji trestané. Ať už jde o vjetí na přejezd při blikající červené, nebo i vjetí na něj, když nelze pokračovat v cestě. Pokuta je dva tisíce zlotých (12 tisíc korun) a hned 15 trestných bodů. Poláci mají k dispozici 24 bodů (20 bodů, pokud mají řidičský průkaz méně než rok). Kdo tento přestupek spáchá podruhé během dvou let, platí dvojnásobnou pokutu, tedy rovnou poměrně vysokých 24 tisíc korun, a to i za situace, kdy se zvednou závory, ale stále bliká červená.

Na prvních pěti přejezdech, zatím hlavně na severu země, už jsou nebo se instalují kamerové systémy. Ty hříšníky rovnou pokutují. Celý systém je reakcí na tlak společnosti, aby se situací něco dělalo.

Podobná zařízení nově v Polsku fungují i na semaforech na křižovatkách, kde průjezd na červenou může také vyjít nečekaně draho. Některá místa s instalovanými kamerami vynášejí na pokutách miliony zlotých a jsou pastí i pro tamní řidiče. Pokuty jsou sice proti železničním přejezdům čtvrtinové, body jsou ale stejné, proto si i Čech může dvěma přestupky vykoledovat zákaz řízení v Polsku. Poláci to mají horší – když se vybodují, přijdou o řidičský průkaz a musí znovu skládat zkoušky a zároveň míří na psychologické vyšetření.