Naděje pro leukemiky: Němci přišli na to, jak simulovat prostředí kostní dřeně

Za objevem stojí lékaři z Technologického institutu v Karlsruhe (KIT), Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy ve Stutgartu a Tübingenské univerzity.Leukémie se tradičně léčí chemoterapií a případnou transplantací kostní dřeně od dárce. Té se však nedočká každý pacient, neboť k přenosu dřeně je potřeba co nejbližší shoda tkáňových typů (HLA antigenů) obou jedinců – zpravidla pomohou buď nejbližší příbuzní, nebo se čeká na zásah štěstí při procházení registru dárců.
Právě onomu štěstíčku Němci výrazně vykročili naproti, když vytvořili vysoce porézní materiál, který věrně simuluje prostředí lidské kosti potřebné pro život krvetvorných buněk. To bylo dosud nemožné laboratorně realizovat, neboť jsou vysoce citlivé právě na kvalitu okolního prostředí. Vědcům se je však podařilo „obelhat“ tím, že do nově vytvořené umělé „houby“ například vpravili další typy kostních buněk, aby tak simulovali vhodnou látkovou výměnu v daném prostředí.
Lékaři se nyní zaměří na detailní studování interakcí zmíněných buněk s jejich umělým kostním materiálem - chtějí zjistit, jak by šla intenzívněji pozitivně ovlivňovat reprodukce krvetvorných kmenových buněk. K přímému využití jejich objevu k léčbě pacientů by mohlo podle nejstřízlivějších odhadů dojít za deset či patnáct let.