Někdejší šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn byl propuštěn na kauci

Carlos Ghosn

Carlos Ghosn Zdroj: Reuters

Carlos Ghosn
Carlos Ghosn
3
Fotogalerie

Bývalý šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn bude moci po více než sto dnech opustit vazbu. Rozhodl o tom tokijský soud, který pro manažera stanovil kauci miliardu jenů (asi 202 milionů korun). Ghosn, který je podezřelý z finančních deliktů, nebude moci opustit Japonsko a bude pravidelně monitorován, informovala s odkazem na Ghosnova právníka agentura Reuters.

Japonská média spekulovala, že by Ghosn mohl být propuštěn ještě dnes, podle Ghosnova právníka to ale není pravděpodobné, protože žalobce se proti rozhodnutí soudu okamžitě odvolal. I kdyby soud odvolání zamítl, celá procedura propuštění na kauci se nemůže uskutečnit v noci.

Ghosn, který o propuštění z vazby žádal opakovaně, je za mřížemi od svého zadržení loni 19. listopadu. Čtyřiašedesátiletý manažer čelí obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Vazba mu byla několikrát prodloužena a termín začátku procesu stále nebyl stanoven.

Jeho právníci už před zveřejněním informace o schválení kauce předali pracovní skupině pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva materiály, které ukazují porušování jeho práv během vazby. Předložený šestadvacetistránkový dokument nastiňuje výhrady vůči způsobu Ghosnova zadržení i vůči jeho vazbě a jejím podmínkám. Podle jednoho z právníků ukazuje „porušování základních lidských práv“. Dokument podle Reuters požadoval, aby pracovní skupina vyzvala Japonsko ke Ghosnovu bezodkladnému propuštění.

Soud dnes jako podmínky propuštění stanovil, že se obviněný mimo jiné podvolí videomonitoringu a sledování své komunikace. V předchozích zamítnutích žádostí o kauci soud argumentoval tím, že by Ghosn mohl ničit důkazy, čemuž by sledování mělo předejít.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po listopadovém zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členů aliance.

Ghosn obvinění z finančních deliktů odmítá. V nedávném rozhovoru s japonským listem Nikkei uvedl, že obvinění z finančních deliktů je důsledkem „komplotu a zrady“ části vedení Nissanu, která se stavěla proti jeho plánu hlubší integrace s Renaultem.

Už v lednu si Ghosnova manželka Carole v dopise adresovaném organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch stěžovala na podmínky věznění svého manžela v Japonsku. Uvedla, že Ghosn je držen v nevytápěné cele, která má zhruba sedm metrů čtvrtečních, že jsou mu upírány léky a že od svého zadržení zhubnul sedm kilogramů.

„Každý den ho prokurátoři bez přítomnosti obhájců čtyři hodiny vyslýchají, zastrašují, domlouvají mu a zahrnují ho výčitkami ve snaze získat přiznání,“ napsala Ghosnova manželka v dopise.

V Japonsku je běžné, že podezřelí jsou drženi ve vězení až do konání soudu. Zakázána je přítomnost obhájců u výslechů, které mohou trvat až osm hodin denně. Propuštění na kauci umožní Ghosnovi se častěji setkávat s právníky a lépe se připravit na obranu před soudem. Média také upozorňují, že pouze třem ze 100 obžalovaných, kteří tvrdí, že jsou nevinní, se podaří dosáhnout zproštění vinny.