Němci se necítí bezpečně, roste poptávka po paralyzérech české firmy
Podle obchodníků se zbraněmi se mnoho Němců po silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech necítí bezpečně. Vzrostl zájem o pepřové spreje, plynové pistole i paralyzéry. Především u paralyzérů podle obchodníků vypukla přímo „nákupní horečka“, protože jsou účinnější než pepřový sprej a zároveň pro jejich nákup není potřeba zbrojní průkaz, jako tomu je u plynových pistolí.
Většinu paralyzérů na německý trh dodává podle Handelsblattu česká firma Euro Security Products, která sídlí ve středočeské Bašti. Její jednatel Vladimír Kůpa deníku řekl, že Německo je pro společnost největší odbytový trh a poptávka na něm roste. „Rozšiřujeme svou produkci, jak to jen jde, a snažíme se více než zdvojnásobit svůj odbyt,“ uvedl Kůpa s tím, že letos by společnost chtěla překročit hranici 100 tisíc prodaných elektrických paralyzérů.
Nejoblíbenější paralyzér na německém trhu může způsobit výboj o napětí až 500 tisíc voltů. Zasaženému způsobí svalovou křeč, při delším výboji mu ale může způsobit i pád, ztrátu orientace a několikaminutový šok.
Německá policie nicméně občany před ozbrojováním varuje. „Zbraň je možné snadno obrátit i proti jejímu vlastníkovi,“ řekl Handelsblattu mluvčí zemské policie v Bádensku-Württembersku Ulrich Heffner.
Diskuzi odstartovala silvestrovská noc
Debata o bezpečnosti v německých velkoměstech vyvstala po silvestrovských incidentech. Největší byly v Kolíně nad Rýnem, kde se podle policie i svědků shromáždil v centru města dav asi tisíce mužů arabského a severoafrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Kolínská policie přijala kvůli incidentu 766 trestních oznámení, z toho polovina je kvůli sexuálnímu napadení.
Podobné incidenty se o silvestrovské noci staly také v Hamburku, kde policie přijala na 200 trestních oznámení, a v menší míře také v dalších velkých německých městech. Události vyvolaly v zemi diskuzi o tom, do jaké míry se na obtěžování a krádežích podíleli i nově příchozí běženci. Američanka Caitlin Duncanová, která se oslav v Kolíně zúčastnila, v rozhovoru s listem The New York Times řekla, že naopak díky pomoci syrských uprchlíků se jí podařilo násilníkům utéct.